Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Nisan 2024 Pazartesi

Ötanazi taleplerinde rekor artış

Hollanda'da 2023 yılında 9 bin 68 kişi ötanazi ile yaşamına son verdi. Bu, ülkede bir yıl içinde görülen en yüksek ötanazi sayısı olarak kayıtlara geçti.

Ötanazi talebinde özellikle psikolojik acı çeken bireylerde yüzde 20'lik bir artış gözlendi, bu da 138 kişiye denk geliyor. Hollanda Psikiyatri Derneği (NVvP) Başkanı Niels Mulder, artışı ağır psikolojik acı çeken kişilerin ötanaziyi tek çıkış yolu olarak görmesiyle ilişkilendiriyor. Ancak intihar düşünceleri olanlara umut sunmanın zorluğu, psikiyatristlerin önemli bir görevi olmaya devam ediyor.

NVvP, hastaların ölüm isteklerini dile getirmesinin önemli olduğunu vurguladı ve bu durumun ötanazi talebiyle sonuçlanabileceğini belirtti. Ötanazi taleplerinin yaklaşık yarısı, Ötanazi Uzmanlık Merkezi'nde uzman doktorlar tarafından yerine getiriliyor. Ancak taleplerin bir kısmı merkez dışında, hasta ve tedavi sağlayıcısı arasında gerçekleşiyor.

Özellikle genç yetişkinler arasında psikolojik acı nedeniyle ötanazi taleplerinde dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Ötenazi Uzmanlık Merkezi, 18-30 yaş arası gençlerden gelen taleplerde büyük bir artış gözlemledi. Ancak bu taleplerin çoğu farklı nedenlerle geri çekildi veya reddedildi.

Ötanazi kararında temel kriter, kişinin umutsuz ve dayanılmaz bir acı çekmesi. Bu acı genellikle yaşlılık hastalıklarının birikimi veya tedavi edilemeyen kanser gibi ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanıyor. Psikolojik nedenlerle yapılan ötanazi vakaları, toplam ötenazi vakalarının yalnızca yüzde 1,5'ini oluşturuyor. Genç yetişkinler arasında artan yardım talebi, ruhsal problemlerin genç yaşta ne kadar yaygın olduğunu ve yeterli desteğin sağlanamadığını gösteriyor.

Hollanda'daki ötanazi vakalarındaki artış karmaşık ve çok yönlü bir sorun. Psikolojik acının yarattığı umutsuzluk, ötenazi talebini artırırken, psikiyatristlerin çekinceleri ve hasta hakları arasındaki dengeyi gözetmek önemli. Ötanazi her zaman son çare olarak değerlendirilmeli ve diğer tedavi seçenekleri tükenmeden uygulanmamalı.

Geri Dön 08 Nisan 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN