Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
13 Mayıs 2024 Pazartesi

On binlerce kişinin özgeçmişi çalındı

Hollanda'da UWV, werk.nl adlı web sitesi üzerinden 150 bin kişinin özgeçmişinin izinsiz olarak indirildiğini duyurdu.

Hollanda'da iş ve işçi bulma platformu olan werk.nl web sitesinde büyük bir güvenlik açığı yaşandı. UWV (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen), site üzerinden 150 bin kişinin özgeçmişinin (CV) izinsiz olarak indirildiğini duyurdu. Bu durum, Kişisel Veriler Kurumu'na bildirildi ve ilgili kişinin UWV çalışanı olmadığı açıklandı.

Suç duyurusunda bulunacaklar

UWV Werkbedrijf Direktörü Judith Duveen, yaşanan bu olayın ciddiyetini vurgulayarak, "Bu kadar büyük ölçekte ve muhtemelen uygunsuz amaçlar için CV'lerin indirilmesi kabul edilemez bir durum. Gerekli önlemleri aldık ve etkilenen kişileri olası sonuçlar hakkında bilgilendireceğiz" dedi. Ayrıca, UWV'nin bu olayla ilgili suç duyurusunda bulunmayı düşündüğü belirtildi.

Kimlik avcılarına ve dolandırıcılara dikkat

Werk.nl sitesi, iş arayanların CV'lerini işverenlerin incelemesi için yükledikleri bir platform. Bu CV'lerde kişisel bilgiler, iş ve eğitim geçmişi gibi önemli veriler bulunuyor. Kişisel Veri Kurumu sözcüsü, bu bilgilerin kimlik avı dolandırıcılıkları için kullanılabileceğini, dolandırıcıların bu bilgilerle kişilere yönelik hedefli e-postalar gönderebileceğini ifade etti.

İlk değil

UWV, werk.nl sitesinin asıl amacının kişisel ve mesleki bilgileri potansiyel işverenlere ulaştırmak olduğunu, ancak bu tür bir veri ihlâlinin sitenin kullanım amacına aykırı olduğunu belirtti. 2019 yılında benzer bir sızıntıda 117 bin CV'nin indirildiği bildirilmişti. UWV, bu tür olayların tekrarını önlemek için izleme yazılımı kurmuştu ve bu son sızıntı da bu yazılım sayesinde tespit edildi.

Geri Dön 13 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN