Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
10 Ocak 2024 Çarşamba

'Hollandalı casus nükleer tesis sabotajında rol aldı' iddiası

Hollanda'da istihbarat teşkilatına çalışan bir casusun, 2007'de İran'daki bir nükleer tesise yönelik sabotajda, hükûmetten habersiz biçimde rol aldığı iddia edildi.

Hollanda İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı’nda (AIVD) çalışan bir istihbaratçının, 2007'de İran’da bir nükleer tesise yönelik sabotaj eyleminde rol aldığı ve  dönemin Hollanda hükûmetinin operasyondan haberdar olmadığı iddia edildi.

Volkskrant gazetesinin haberine göre, eşi İranlı olan Erik Van Sabben isimli casusun, Natanz kentindeki nükleer tesise siber saldırı düzenledi. Sabben’in, santraldeki santrifüjlerin ömrünü azaltarak uzun vadede kullanılamaz hâle getirdiği ileri sürüldü.

Sabotaj iddiasıyla ilgili 43 kişinin soruşturma kapsamına alındığı belirtildi.

İddialara göre, istihbaratçı, ABD ve İsrail tarafından bölgede yürütülen gizli operasyonlarda kullanıldı. İstihbaratçının o dönem Dubai’de bir firmada mühendis olarak çalıştığı, İran’a sık sık seyahat ettiği, 2009 senesinde bir motosiklet kazasında hayatını kaybettiği açıklandı. Kazanın şüpheli olduğu, ağır bir bedel ödemek zorunda kalmış olabileceği ileri sürüldü.

Hollandalı siyasetçiler, iddiaların ardından, hükûmetten olayın aydınlatılması için talepte bulundular. 

Geri Dön 10 Ocak 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN