Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Şubat 2023 Pazar

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda’nın gündeminde Türkiye ve Suriye’yi etkileyen depremin yanısıra temizlik işçilerinin grevi vardı.

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve sadece Türkiye’de resmi rakamlara göre 40 binden fazla insanın ölümüne, milyonlarca insanın evsiz kalmasına sebep olan depremle ilgili Hollanda toplumu ciddi bir seferberlik başlattı.

Önce Eindhoven Belediyesi önünde depremlerde ölenler için anma günü düzenlendi. Depremzedelere de dayanışma mesajı gönderildi. Ardından Haarlem kentinde çok sayıda sanatçı depremzedelere yardım konseri düzenledi. Konserde toplanan 41 bin 520 avro yardım kampanyasına aktarıldı. Hollanda futbol ligi Eredivise’de ise tüm takımların kaptanları sahaya Türkiye ve Suriye bayraklarının olduğu pazubentler ile çıktı. Tek istisna ise Ajax oldu. Galatasaray’ın eski oyuncusu Wesley Sneijder, bunun kulüp kararı olduğunu söyledi. Sneijder, “Hollanda Ligi'ndeki bütün takım kaptanları, Türkiye ve Suriye'de yaşanan deprem için bu pazubendi taktı. Ajax kaptanı Tadic hariç. Tadic değil, kulüp bunu istemedi” dedi. Ajax'ın Waalwijk'i 3-1 yendiği maçta kaptan Dusan Tadic'in taktığı pazubentte Amsterdam'ın simgesi "XXX" yer aldı.

Öte yandan Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den depremzedeler tarafından yapılacak başvuruların öncelikli olarak ele alınacağını ve depremzedelere vize kolaylığı sağlanması konusunda kısa süre önce başlatılan çalışmaların da sonuna gelindiğini açıkladı.

Çöp dağları birikti

Lahey’de ise temizlik işçileri pazartesi greve başladı. Şehirde perşembe gününe kadar çöp toplanmadı, temizlik yapılmadı. FNV Sendikası da geçtiğimiz hafta Rotterdam’daki memurların çarşamba günü altı günlük greve başlayacağını duyurmuştu. İşçiler daha iyi bir toplu iş sözleşmesi talep ediyor. Sendikalar ile belediyeler birliği arasındaki müzakereler aralık ayında tıkandı. FNV 2023 için yüzde 12 zam, enflasyona karşı otomatik fiyat telafisi ve daha iyi çalışma koşulları talep etti. Belediyeler birliği ise 2023 için yüzde 5, 2024 için yüzde 3 zam teklifinde bulundu. Birçok şehirde temizlik işçileri grev yapıyor. Bu nedenle geçtiğimiz haftalardan bu yana yer yer çöp dağları biriktiği de görüldü.

Geri Dön 19 Şubat 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN