Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
09 Temmuz 2023 Pazar

Hollanda'da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda'nın gündeminde bu hafta göç politikası, başbakanın istifası ve ilaç krizi vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Hollanda'da bu hafta neler yaşandı?

Göçmen sayısındaki artış dikkat çekiyor. Hollanda'ya göç edenlerin sayısı, özellikle savaştan kaçan Ukraynalılarla birlikte önemli ölçüde arttı. Aynı zamanda, Avrupa Birliği dışından gelen kalifiye göçmenlerin ve aile birleşimi yoluyla gelenlerin sayısında da artış gözlendi. Ulusal İstatistik Ofisi verilerine göre, ülkeye göç edenlerin sayısı, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak 403 bine çıktı. Hollanda, bu artışla başa çıkabilmek için çeşitli politikalar geliştirme girişiminde bulundu.

Ne var ki, hükûmet içindeki koalisyon ortakları, göç politikası ve iltica planı konusunda anlaşmazlığa düştü. Özellikle çatışma bölgelerinden gelen mültecilerin ülkelerine dönmesini öngören plan, koalisyonun çıkmaza girmesine neden oldu. Bu durum sonucunda, Hollanda'nın en uzun süreli başbakanı olan Mark Rutte istifa etti.

Rutte, hükûmetin içindeki siyasi destek eksikliği sebebiyle istifa ettiğini açıkladı. İstifasının ardından yaptığı açıklamada, "Farklılıklar aşılamaz hale geldi ve koalisyon içindeki siyasi destek ortadan kalktı. Bu son derece üzücü bir durum" ifadelerini kullandı. Rutte, suçluluk hissetmediğini ve seçimlere gitmelerinin ulusal çıkarlar için gereken bir adım olduğunu belirtti.

Öğrenci ve dar gelirliye enerji yardımı

Üniversite öğrencilerine ve dar gelirli hanelere enerji yardımı yapılacak. Yoksullukla Mücadele Bakanı Carola Schouten, dar gelirli vatandaşların elektrik masraflarını hafifletmek amacıyla bu yardımın yapılacağını belirtti. Yardımlar başvuruyla verilecek olup, başvuru süreci ve detayları henüz açıklanmadı.

Kral özür diledi

Kral Willem-Alexander, ülkenin kölelik geçmişi için özür diledi. Kral, kölelikle ilgili olarak başlattıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı ve kölelik mirasıyla mücadele eden projelere destek sağlamak için bir fon oluşturacaklarını açıkladı. Bu adım, Hollanda'nın tarihindeki kölelik geçmişiyle yüzleşme sürecinde atılan önemli adımlardan biri olarak değerlendirildi.

İlaç kıtlığı

Hollanda'da ciddi bir ilaç kıtlığı yaşanıyor. Antibiyotikler ve kalp ilaçları gibi birçok ilaç bulunamıyor. Eczacılar Birliği, ilaç kriziyle mücadele için daha fazla önlem alınması çağrısında bulunarak, tarafların bir araya gelip çözüm odaklı görüşmeler yapmasını talep ediyor.

Geri Dön 09 Temmuz 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN