Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fiyatlar düşüyor - 12 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Alman ordusunda reform: Savaşa hazır olmalıyız - Haftanın Yorumu 28. Bölüm Oktan Erdikmen
18 Haziran 2023 Pazar

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda’nın gündeminde bu hafta; yaklaşan sıcak hava dalgası, ekonomi ve kraliyet ailesi vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Hollanda’da bu hafta neler yaşandı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yaptırılan yeni araştırmaya göre, Hollanda Kraliyet Ailesi, Hollanda'nın ‘altın çağı’ sırasında kölelik, sömürü ve zorla çalıştırmada önemli rol oynadı, ve bu sayede yaklaşık 545 milyon avro kazanç elde etti. Söz konusu araştırma, 2021’de parlamentoya sunulan bir önergenin ardından başlatıldı. Tarihçiler, Kraliyet Ailesi’nin, özellikle 17'nci ve 18'inci yüzyıllarda sömürgecilik ve zorla çalıştırmada önemli rol oynadığını, o zamanlarda elde ettikleri karın mevcut piyasa değerine göre 545 milyon avro olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar, ayrıca gizlilik ve belgelerin büyük kısmının kayıp olması nedeniyle bu konuda yeterince araştırma yapılmadığını vurguladı. 

Hollanda, Avrupa ülkelerine tren seferlerini artırmak istiyor

Hollanda Devlet Demiryolları (NS); İngiltere, Almanya, Fransa ve Avusturya’ya tren seferlerini 2025’ten itibaren artırmayı planlıyor. NS, hali hazırda Hollanda’dan Londra, Frankfurt, Berlin, Viyana ve Paris'e tren seferleri sunuyor. Şirket, yurt dışı seferlerinin sayısını ve kapsamını artırmak istiyor; bunun için özel şirketlerle işbirliği yapması veya hükümetten daha fazla finansman alması seçenekler dahilinde. 

Süpermarket fiyatlarındaki artış sona eriyor

Süpermarketlerdeki fiyat artışı yavaşladı. Fiyatların artık istikrar sağladığı düşünülüyor. Son araştırmalara göre, süpermarket fiyatlarının hızla arttığı aylar geride kalmış gibi görünüyor. Temel gıdalar, geçtiğimiz iki yılda ortalama yüzde 30 zamlanmıştı. Ancak bu gıdalardaki fiyat artışı, geçtiğimiz aylarda yavaşlamaya başladı. 

Hükûmet güneş kremi dağıtacak

Hükûmet, rekor seviyede artan cilt kanseri vakalarına karşı ücretsiz güneş kremi dağıtmaya hazırlanıyor. Bu yaz, ülke genelinde okullar, festival alanları, plajlar, parklar ve spor salonları gibi alanlarda ücretsiz güneş kremi dağıtım noktaları kurulacak. Yetkililer, güneş kremi sürmenin ‘sorgulanamaz bir alışkanlığa’ dönüşmesini hedefliyor. Cilt kanseri, Hollanda’da en sık görülen kanser türü. İstatistik Ofisi verilerine göre, yılda 22 bini aşkın kişiye cilt kanseri tanısı konuluyor.

Yılın ilk sıcak hava dalgası

Meteorologlar, yılın ilk sıcak hava dalgasının ülkeye ulaştığını bildirdi. Hava durumlarının sıcak hava dalgası olarak sınıflandırılması için, sıcaklıkların en az beş gün üst üste 25 derecenin üzerinde ve üç gün 30 derecenin üzerinde olması gerekiyor. Geçen yıl ilk resmi sıcak hava dalgasının ağustosta yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, bu havalarda, özellikle yolculuk yapanların sıcak havaya iyi hazırlanması ve yanında bolca içme suyu bulundurması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, çocukların ve hayvanların arabada uzun süreler bırakılmaması gerektiği hatırlatıldı. 

‘Kumsalda seks’ yasaklandı

Veere Belediyesi, çıplak güneşlenmeye ve yüzmeye izin verilen kumsalına kurallar panosu asarak, kamuya açık alanlarda seks yapılmasını yasakladı. Veere Belediye Başkanı Frederiek Schouwenaar, "Yerel sakinler için çok önemli olan kumullar, çevreye zarar verebilecek ve diğer tatilcileri rahatsız edebilecek davranışlardan korunmalıdır" dedi. 

Geri Dön 18 Haziran 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN