Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Aralık 2023 Pazartesi

Gençler ev içi şiddet mağduru

Hollanda'da geçen yıl, neredeyse 16-25 yaş arası her 5 gençten 1'i aile içi şiddete maruz kaldı.

Geçtiğimiz yıl, Hollanda'da 16-25 yaşları arasındaki 350 binden fazla genç ev içi şiddet mağduru oldu. Bu sayı, sözkonusu yaş grubunun yüzde 18'ine, yani neredeyse her 5 gençten 1'ine tekabül ediyor. Gençler, fiziksel şiddet, aile üyesi tarafından zorlayıcı kontrol veya eski sevgili tarafından takip gibi istismarlarla karşı karşıya kaldılar.

Hollanda İstatistik Dairesi (CBS) yaptığı açıklamada, mağdurların çoğunun şiddet hakkında biriyle konuştuğunu, ancak yardım için yetkililere çok azının ulaştığını bildirdi.

Reşit olmayan gençler (yüzde 25) ve genç kadınlar (yüzde 22), şiddete maruz kalma açısından yetişkin gençlerden (yüzde 15) ve genç erkeklerden (yüzde 14) daha yüksek oranda risk altındaydı. En çok istismara maruz kalanlar ise yüzde 29 ile reşit olmayan kız çocukları oldu.

Fiziksel ev içi şiddet yaşayan gençlerin yüzde 13'ü bunun sistematik olarak -ayda en az bir kez- gerçekleştiğini bildirdi. Dörtte birinden fazlası istismarın kendilerinde psikolojik sorunlara neden olduğunu söyledi.

Yüzde 10'u ise zorlayıcı kontrol şeklinde ev içi şiddet yaşadığını bildirdi. Aile üyeleri, onları sürekli küçümseyerek, korkutarak veya hareketlerini sürekli takip ederek tekrar tekrar baskı altına aldı veya kontrol etti. Gençlerin yüzde 5'i bir eski sevgili tarafından takip edildiklerini bildirdi.

Hem fiziksel şiddette hem de zorlayıcı kontrolde fail genellikle bir aile üyesiydi. Fiziksel şiddet failleri çoğunlukla kardeşlerken, zorlayıcı kontrolde çoğunlukla anne-babalar yer aldı.

Geri Dön 11 Aralık 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN