Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
08 Şubat 2024 Perşembe

Aşırı sağcı Wilders’ın koalisyon müzakerelerinde kriz

Aşırı sağcı Geert Wilders'in hükûmet kurma çabaları, NSC lideri Pieter Omtzigt'in müzakerelerden çekilme kararıyla birlikte sekteye uğradı.

Aşırı sağcı Wilders’ın koalisyon müzakerelerinde kriz

Hollanda'da geçen kasım ayında gerçekleşen genel seçimlerin ardından hükûmet kurma görevini üstlenen Geert Wilders'in çabaları, Yeni Sosyal Sözleşme Partisi (NSC) Genel Başkanı Pieter Omtzigt'in müzakerelerden çekilme kararı almasıyla sekteye uğradı. Omtzigt, Hollanda'nın mali durumunu gerekçe göstererek, "Boş sözler vermek istemiyorum, bu yüzden çekiliyorum" dedi. Kararını arabulucu Robert Plasterk'e WhatsApp üzerinden ileten Omtzigt, siyasi bir krize yol açtı.

PVV Partisi lideri Wilders, yaşananları büyük bir hayal kırıklığı olarak nitelendirirken, Hollanda'nın bu kabineyi çok istediğini ve Omtzigt'in müzakereler sürerken geri çekilmesini anlamakta güçlük çektiğini belirtti. Dilan Yeşilgöz de Omtzigt'e müzakere masasına geri dönmesi çağrısında bulundu.

Hollanda basınında yer alan haberlere göre, Omtzigt'in çekilmesi, Wilders liderliğinde bir koalisyon hükûmeti kurma ihtimalini büyük ölçüde azalttı. Wilders'ın elde ettiği sandalye sayısı, NSC veya VVD'nin desteği olmadan bir çoğunluk hükûmeti kurmasına olanak tanımıyor.

Geri Dön 08 Şubat 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN