Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
04 Eylül 2023 Pazartesi

Asgari ücrette yeni dönem

Hollanda'da aylık, haftalık ve günlük asgari ücret dönemi kapanıyor. Gelecek yıldan itibaren, asgari ücret saatlik olarak hesaplanacak.

Gelecek yıldan itibaren asgari ücret sistemi önemli bir değişikliğe uğrayacak. Farklı sektörlerde çalışanlar için geçerli olan yeni düzenlemeye göre ücretler, aylık değil saatlik olarak hesaplanacak. Bu değişiklikle hükûmet, hem işçi haklarını güçlendirmeyi ve ücret adaletini sağlamayı, hem de genç çalışanları desteklemeyi amaçlıyor.

Yeni 'Saatlik Asgari Ücret' düzenlemesi, asgari ücretle çalışan herkesi kapsayacak. Bu düzenleme ile mevcut uygulamalardan olan 'sabit aylık, haftalık ve günlük asgari ücret' sistemleri sona erecek.

Saatlik Asgari Ücret uygulaması, çalışma saatlerini de etkileyecek ve esnek çalışma modellerinin daha yaygın hale gelmesine destek olacak şekilde tasarlandı.

Yeni düzenlemeye göre, 1 Ocak 2024'ten itibaren işverenler yasal olarak çalışanlarına belirlenen saat ücreti üzerinden ödeme yapmak zorunda olacak. 21 yaş ve üstü çalışanlar için standart saatlik asgari ücret, 21 yaş altı genç çalışanlar için ise gençlik asgari ücreti üzerinden ödeme yapılacak.

Sözleşme ve anlaşmalar yeni düzene uygun hâle getirilecek

Bu yeni düzenleme işverenleri de etkiliyor. Mevcut toplu iş sözleşmeleri ve iş anlaşmaları, yeni hukuki düzene uygun hâle getirilmeli. Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı, işverenlere geçiş döneminde yardımcı olmayı amaçlayan soruları yanıtlayan ve örnek hesaplamalar içeren bir rehber hazırladı. Yeni saatlik asgari ücret miktarı, yılda iki kez (1 Ocak ve 1 Temmuz) enflasyona endeksli olarak güncellenecek.

1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek saatlik asgari ücret miktarının, ekim ayında açıklanması bekleniyor

Geri Dön 04 Eylül 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN