Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Mart 2023 Cumartesi

Paris’te sokaklar ateşe verildi, parlamentoda kriz: “Macron Fransız demokrasisine meydan okuyor"

Fransa hükûmeti, ülke çapında sert bir direnişle karşılaşan emeklilik reformunu mecliste oylama olmadan parlamentodan geçirmek için anayasanın tartışmalı 49/3 numaralı maddesini devreye soktu. 

Başbakan Elisabeth Borne, "175 saatlik parlamento tartışmasının boşa gitmesini görme riskini alamazdık" açıklamasında bulundu, tasarının her şeye rağmen yasalaşacağını vurguladı. 

Başbakan’ın açıklaması, muhalefet milletvekilleri tarafından sert eleştiriler ve yuhalamalarla karşılandı. Sağcı muhalefet partisi Cumhuriyetçiler'in milletvekili Aurélien Pradié, hükümetin bu adımının ‘ülkede demokratik bir kırılma’ riski taşıdığını söyledi. 

Hükümetin bu kararının ardından ülke çapında yüz binlerce kişi sokağa indi. Başkent Paris’te protestolar çığırından çıktı; halk, Ulusal Meclis yakınlarındaki ara sokakları ateşe verdi. 300’den fazla kişi gözaltına alındı. Lyon, Marsilya, Nantes gibi kentlerde de büyük protestolar düzenlendi, bazı protestocular mağazaları yağmaladı. 

Sendikalar, hükümetin bu hareketini ‘demokrasinin tam anlamıyla inkar edilmesi’ olarak nitelerken, haftaya perşembe için yeni bir kitlesel seferberlik çağrısında bulundu. 

Geri Dön 18 Mart 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN