Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
27 Mayıs 2024 Pazartesi

Macron, Yeni Kaledonya'daki anayasa reformunu Fransızlara soracak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yeni Kaledonya'da halkın istemediği anayasal reformu Fransız halkına sorarak geçirmeyi planlıyor.

Macron, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, Yeni Kaledonya'nın yerli halkı Kanakların, seçimlerde etkisiz hâle getirilecekleri gerekçesiyle karşı çıktığı reform hakkında konuştu. Senato ve Ulusal Meclis tarafından kabul edilen reformun referanduma götürülebileceğini belirten Macron, Yeni Kaledonya'nın seçilmiş temsilcileriyle bir anlaşma sağlanmasının daha iyi olacağını ifade etti. Macron, "Yatıştırma ve açıklık konusunda kararlıyım ancak şiddet baskısı altında asla erteleme ya da askıya alma kararı vermeyeceğim" dedi.

Yeni Kaledonya Ticaret ve Sanayi Odası, başkent Noumea'daki havaalanının en az 2 Haziran'a kadar kapalı kalacağını duyurdu. Fransız güvenlik güçleri, yerli halkın seçimlerdeki etkisini azaltacak reform girişimine karşı çıkan bağımsızlık yanlılarına baskı uyguluyor. Yeni Kaledonya Yüksek Komiseri, olaylar nedeniyle 372 kişinin gözaltına alındığını ve 115 polis ile jandarmanın yaralandığını bildirdi.

Mahsur kalan Fransız turistler için ilk tahliye uçuşu 25 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Turistler, Avustralya ve Yeni Zelanda'ya askeri uçaklarla götürülüp, oradan ticari uçuşlarla ülkelerine dönecek.

Fransız hükûmetinin yerel halk Kanakların gücünü kırmak için hazırladığı anayasal reforma karşı bağımsızlık yanlıları, 13 Mayıs'ta protestolara başlamıştı. Fransız hükümeti, protestolara karşı operasyonlar yürütmek üzere bölgeye polis ve jandarma sevk etti. Fransa Başbakanı Gabriel Attal, 15 Mayıs'ta TikTok'un yasaklandığını ve adada olağanüstü hâl (OHAL) ilan edildiğini duyurdu.

Anayasal reformun yürürlüğe girmesi için Fransız Parlamentosunun iki kanadının bir arada toplandığı Kongre'de kabul edilmesi gerekiyor.

Geri Dön 27 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN