Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
26 Mart 2023 Pazar

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’da bu haftanın gündeminde tüm ülkeyi etkileyen protestolar vardı. Macron hükûmeti ise geri adım atmıyor. İşte bu hafta yaşananlar…

Fransa’da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’da 16 Mart’tan beri ülkenin dört köşesinde protestolar ve sokak eylemleri düzenleniyor. Halk, hükûmetin emeklilik yaşını 62’den 64’e yükselten yasayı çıkarmasına öfkeli. Anayasa’nın 49/3 maddesi kullanılarak oylama olmaksızın geçirilen yasa sonrası eylemler şiddetleniyor. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Bu sırada Meclis’teki beş muhalif parti, hükûmete ortak gensoru önergesi verdi. Önerge reddedildi ve emeklilik reformu resmen yasalaştı.

Öğretmenlerin yüzde 50’si, toplu taşıma çalışanlarının yaklaşık yüzde 35’i iş bırakma eylemi yaptı. Rafineri çalışanlarının grevi ise günlerdir sürüyor, ülke yeni bir akaryakıt krizinin eşiğinde; her beş benzin istasyonundan birinde akaryakıt bulunamıyor.

Öfkeli protestocular ve polis güçleri arasında çıkan çatışmalarda, İçişleri Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 150 polis yaralandı. Sendikaların açıklamalarına göre ise, polisin orantısız müdahelesi nedeniyle çok sayıda gösterici yaralanırken bir protestocunun parmağı koptu. Boyun Eğmeyen Fransa Milletvekili Alma Dufour, polis şiddetinin derhal durdurulmasını çağrısında bulundu, "Bir kişi ölmeden, hükûmet reformunu geri çekmeli" ifadelerini kullandı. 

Hükûmet, her şeye rağmen geri adım atmıyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransız hükûmeti şiddete boyun eğmeyecek. Demokratik ve sosyal bir müzakereyi kabul edebiliriz, ama şiddete müsamaha gösteremeyiz” ifadelerini kullandı. 

Elabe araştırma şirketinin Fransız kanalı BMFTV için yaptığı ankete göre, Macron’un emeklilik reformunda diretmesi ve yasayı meclisten geçirmek için anayasanın 49/3 maddesine başvurması, her 10 kişiden 7’sini kızdırdı. Ankete katılanların yüzde 69’u, Macron’u ‘kibirli’ bir cumhurbaşkanı olarak niteledi. 

Macron ise pişman değil. TF1 ve France 2 televizyon kanallarında yaptığı konuşmada, reforma dair ‘hiçbir pişmanlık duymadığını’ belirtti ve emeklilik kasasındaki hesapları dengelemenin başka yolu olmadığını söyledi. 

Geri Dön 26 Mart 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN