Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
03 Eylül 2023 Pazar

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa'nın gündeminde bu hafta Eğitim Bakanı'nın 'abaya' çıkışı, Adalet Bakanı'nın 'cinsiyetçi' sözleri ve yasaklanan kiralık e-scooter'lar vardı. İşte yaşananlar...

Fransa'da bu hafta neler yaşandı?

Fransa’da sol muhalefet, Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın okullarda çarşaf ve abaya gibi İslami giysilere getirdiği yasağı Danıştay’a taşıyacaklarını açıkladı. Sol görüşlü Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nden milletvekili Manuel Bompard, ‘tehlikeli ve acımasız’ olarak nitelediği yasak kararına karşı yasal yollarla mücadele edeceklerini bildirdi. 

İşsizlik kurumu Pole Emploi, siber saldırıya uğradığını açıkladı. Kuruma kayıtlı iş arayan 10 milyon kişinin verileri, internette satışa çıkarıldı. Siber güvenlik uzmanları, iş arayan yaklaşık 10 milyon kişinin ismi ve soyismi, sosyal güvenlik numarası ve telefon numarası gibi birçok bilgisinin internete sızdırıldığını ve dark web’de satışa sunulduğunu doğruladı. 

Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti, bir kadının aşırı sıcaklarda üstsüz gezdiği için ceza almasının ardından, "Hiçbir kadın gazeteci benimle röportaja üstsüz gelmedi. Hava yeterince sıcak değil miydi?" dedi. Bakanın bu sözleri, başta sendikalar ve gazeteciler olmak üzere çok sayıda kişi tarafından ‘uygunsuz’ ve ‘cinsiyetçi’ bulunarak eleştirildi. Basın sendikaları, bakanın sözlerinin ‘şaka bile olsa kabul edilemez’ olduğunu savundu. 

Emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaracak tartışmalı emeklilik yasası, 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girdi. Yasa çerçevesinde, emeklilik yaşı 2030’a kadar kademeli olarak 64’e yükselecek. Tam emekli maaşına hak kazanmak için gereken tam zamanlı çalışma süresi de, 2027’ye kadar kademeli olarak 42 yıla çıkarılacak. Ulaşım, doğal gaz, ve elektrik sektörlerinde çalışanlara sağlanan erken emeklilik imkanı da kaldırılacak.

Paris’te kiralık e-scooter uygulaması, 1 Eylül itibarıyla yasaklandı. Avrupa’da e-scooterları yasaklayan ilk başkent olan Paris’te sokaklardan toplatılan 15 bin scooter, başka kent ve ülkelere gönderildi. 

Geri Dön 03 Eylül 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN