Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet dağılıyor: Gündem DÖNER - 22 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Mart 2024 Cuma

1961 Paris Katliamını kınayan önerge kabul edildi

Fransa’da, 200'den fazla Cezayirlinin öldüğü 1961 Paris Katliamını kınayan önerge Ulusal Meclis’te onaylandı.

Önerge 11’e karşı 67 evet oyuyla kabul edildi. Metinde, 17 Ekim 1961’de yaşanan olaylarda Cezayirli ailelerin, Paris polisinin uyguladığı sokağa çıkma yasağına karşı barışçıl gösteri düzenlediği ifade edildi.

Buna ek olarak,1961 Paris Katliamı için bir anma günü düzenlenmesi ve ulusal günler kapsamına alınması talep edildi. Meclis sözcülüğü, önergenin, ilerleyen günlerde Senato'da görüşüleceğini açıkladı. 

Fransa'da 5 Ekim 1961 tarihinde başkent Paris ve çevresinde yaşayan Cezayirlilere sokağa çıkma yasağı getirilmişti. 30 bine yakın Cezayir kökenli göçmen, yasağa tepki göstermek ve ülkelerindeki bağımsızlık mücadelesini desteklemek amacıyla 17 Ekim 1961'de gösteri düzenlemişti.

Ancak protestolarda çok sayıda kişi, polisin sert müdahalesiyle karşılaşmış, binlerce kişi yaralanmış, 14 bin kişi gözaltına alınmıştı. Resmi rakamlar paylaşılmamakla birlikte bağımsız kuruluşlar, 200’den fazla Cezayirlinin polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı.

Geri Dön 29 Mart 2024 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN