Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
12 Mayıs 2023 Cuma

Dünyada açlık, Batı'da israf ve obezite

Birleşmiş Milletler ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) 2022 küresel açlık raporuna göre, dünya genelinde açlıkla karşı karşıya olanların sayısı son bir yılda 46 milyon artarak 828 milyona çıktı.

FAO ve WFP'nin yayımladığı '2022 küresel açlık raporuna' göre, dünya genelinde açlıkla karşı karşıya olanların sayısı son bir yılda 46 milyon artarak 828 milyona çıktı. Bu da 2021’de dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10’unun açlık sorunu yaşadığı anlamına geliyor. Raporda, “Dünya, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi sona erdirme hedefinden giderek uzaklaşıyor” denildi.

İsraf edilen gıdayla 2 milyar insan doyabilir

Diğer taraftan, 2021 Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, dünya çapında 931 milyon ton gıdanın çöpe atıldı. Bunların yüzde 61’i hanelerden, yüzde 26’sı gastronomi sektörü ve yüzde 13’ü süpermarketler tarafından atıldı. Birleşmiş Milletler, yiyecekleri çöpe atmasaydık kaç kişiyi doyurabileceğimizi hesapladı. Sonuç: Gıda israfı yapılmasa 2 milyar insan doyabilir yani dünyadaki açlık sorununu giderebilirdik.

Avrupa'da her üç çocuktan biri obez ya da aşırı kilolu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından dün yayımlanan Avrupa’daki obezite seviyelerine ilişkin raporda, ilkokul çağındaki her üç çocuktan birinin obez veya aşırı kilolu olduğu ve bu oranın daha da artmasının beklendiği belirtildi. Rapora göre, aşırı kilo ve obezite DSÖ Avrupa Bölgesi’nde yetişkinlerin neredeyse yüzde 60’ını etkilemekte. Tüm yaş gruplarında aşırı kilo ve obezite ile ilgili sorunların 2035 yılına kadar DSÖ Avrupa Bölgesi’ne yıllık 800 milyar dolara mal olacağının tahmin edildiği ifade edildi.

Geri Dön 12 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN