Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
08 Şubat 2023 Çarşamba

Dünya basınında depremin yankıları

Türkiye'deki depremde can kayıpları artıyor... Avrupalı ve ABD’li gazetelerin depremle ilgili yayınladığı haberleri derledik.

Türkiye’de ve Suriye’de benzeri görülmemiş bir yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetlerindeki iki depremin ardından arama kurtarma ekiplerinin enkaz altındakileri kurtarmak için zamanla yarışı sürüyor. 

Sadece Türkiye’de 13,5 milyon kişiyi etkileyen depremin, Avrupa ve dünyadaki yankıları sürüyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamada, depremin Türkiye’de ve Suriye’de 23 milyona yakın insanı etkileyebileceği, Türkiye’de ölü sayısının 20 bini aşabileceği belirtildi. Avrupa’dan gelen yardım ekibi sayısı 20’yi aştı.

Avrupalı ve ABD’li gazetelerin depremle ilgili yayınladığı haberleri derledik:

- Alman gazetesi Die Zeit, ‘Sınır Bölgesinde Felaket’ başlığını kullandı. Die Zeit, başka bir haberinde Almanya’daki Türk toplumunun depremzedelere yardım için dayanışma ve çabalarından bahsetti.

- İtalyan La Reppubblica, deprem haberini, ‘Amatrice depreminden bin kat daha güçlü deprem’ başlığıyla verdi. 2016 Amatrice depreminde 299 kişi hayatını kaybetmişti. 

- ABD’li New York Times, ‘Kurtarma ekipleri zamana ve soğuğa karşı yarışıyor’ başlığıyla, ‘Sayısız binanın çökmesi, Türkiye'nin inşaat standartları hakkında zor soruları gündeme getiriyor’ diye yazdı. Gazeteye demeç veren inşaat mühendisi Matthys Levy, Türkiye’de yıkılan binalardaki betonların yıkılmadan sallanma kapasitesine sahip olmadığını ve yeterince çelik içermediğini söyledi.

- Yunan Kathimerini gazetesinin haberine göre, İskenderun’da Yunan Afet Müdahale ekibi, küçük bir kız çocuğunu enkaz altından kurtardı. Yunan kurtarma ekibinden birinin 7 yaşındaki kızın cansız bedenini enkaz altından çıkardıktan sonra içeriden sesler duyduğu kaydedildi. Enkazda başka kimsenin bulunmadığına dair bilgilere rağmen, içeriden sesler duyulduğu iddiaları nedeniyle enkaz altında çalışmalarını sürdüren itfaiyeci, kızın küçük kız kardeşini kurtardı.

- Fransız Le Libèration, ‘Antakya’nın buzlu harabelerinde hayatta kalanları arayış’ başlıklı haberinde, 24 saatten uzun süredir kucağındaki bebeğiyle enkaz altında olan bir kadının kurtarılması çabalarını yazdı. 

- Belçikalı Le Soir, haberinde olası Büyük İstanbul Depremi’nin önümüzdeki 30 yıl içinde yaşanabileceği öngörüsünü başlığa taşıdı; ‘Türkiye tüm çabalarına rağmen böyle bir depreme hazır olmadığını biliyor’ ifadeleri kullanıldı.

Geri Dön 08 Şubat 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN