Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlanma çatlağı: "Hedef olduk" - 12 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
ALMANYA'DA YENİ VATANDAŞLIK YASASI - Dr. Martin Manzel
Alman istihbaratı hangi Türkleri izliyor? - Haftanın Yorumu 36. Bölüm Oktan Erdikmen
09 Temmuz 2024 Salı

Kaplan sivrisineği Belçika’da yayılıyor

Kaplan sivrisineği Belçika genelinde yaygınlaşmaya devam ediyor. Mayıs ve haziran aylarında üç farklı bölgede görüldü, bu da geçen yıla göre daha erken bir dönem.

Kaplan sivrisineği Belçika’da yayılıyor

Salgınla başa çıkmaktan sorumlu olan Doğa ve Ormancılık Ajansı, çeşitli önlemler aldı. MuggenSurveillance.be adlı platform üzerinden vatandaşlar, kaplan sivrisineği gördüklerini düşündüklerinde fotoğraflar yükleyebiliyor ve bugüne kadar 600’den fazla rapor bildirildi.

Tropikal Tıp Enstitüsü (ITG) ve sağlık hizmeti Sciensano tarafından yapılan analizler, üç doğrulanmış kaplan sivrisineği vakasını ortaya çıkardı. Sciensano’dan araştırmacı Marie Hermy, "Geçen yıl, ilk kaplan sivrisineği temmuz ortasında görüldü. Bu böcekler tatilden dönenlerle birlikte seyahat edebiliyor, bu yüzden yayılma devam ediyor" dedi.

Bu yıl doğrulanan üç gözlemden ikisi tamamen yeni yerlerde: biri Brüksel’in Saint-Josse-ten-Noode belediyesinde, diğeri ise Liège’in Verviers şehrinde. Leuven’de de geçen yıl olduğu gibi yine bir gözlem yapıldı. 2023 yılında, bildirim merkezi aracılığıyla toplam 18 yerden pozitif sonuç bildirildi.

Pozitif bir keşif yapıldığında, ITG temsilcileri siteyi ziyaret edip 100 metre yarıçap içinde sivrisinek arıyor. Flandre’da, Doğa ve Ormancılık Ajansı, dış ortak Rentokil ile işbirliği yaparak yok etme işlemlerini gerçekleştiriyor. Kaplan sivrisinekleri, çiçek saksıları veya araba lastikleri gibi küçük, durgun su birikintilerinde ürerler, ancak göletler gibi doğal durgun sularda değil.

Kaplan sivrisinekleri, dang humması, chikungunya ve Zika gibi virüsleri bulaştırmakla bilinir. Bugüne kadar Belçika’da sivrisinek ısırığı yoluyla virüs bulaşmasına dair bilinen bir vaka yok. Ancak Sciensano'ya göre, Güney Amerika’da şu anda önemli bir dang humması salgını yaşanıyor ve bu da geçen yıla göre tatilden dönen Belçikalılar arasında hastalık oranında artışa neden oldu.

Geri Dön 09 Temmuz 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN