Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
24 Ocak 2023 Salı

Belçikalıların yarısı otoriter rejimden yana

Le Soir ve RTBF gazeteleri tarafından yapılan ankete göre, Belçika sakinlerinin yaklaşık yüzde 50’si otoriter bir rejimi demokrasiye tercih ediyor. 

Anket, Belçika'nın yetişkin nüfusunu temsil eden 1.059 kişi arasında yapıldı. Ankete katılanların yüzde 69’u, seçimle göreve gelen politikacılara güvenini yitirdiğini düşünüyor ve ‘düzeni yeniden sağlayacak’ güçlü bir lider istiyor. Yüzde 59 ise, liderin kararlarının gazeteciler, hakimler, STK’ler, akademisyenler ve aktivistlerden bağımsız olmasını istiyor. 

Otoriter rejim yanlıları ve aşırı sağcılar, 2020’den bu yana Avrupa genelinde istikrarlı biçimde artıyor. Uzmanlar, bunu pandemi, savaş, yüksek enflasyon gibi çok sayıda sorunun aynı anda yaşandığı mevcut kriz döneminde insanların bir günah keçisi aramasına bağlıyor. Bu günah keçisi, otoriteryanizm destekçileri arasında genelde göçmenler oluyor. Bir diğer neden ise, vatandaşların kriz döneminde kendilerini koruyacak ve güvende hissettirecek ‘güçlü’ bir figür araması. 

ABD’li STK Freedom House’un verilerine göre, son 16 yıldır dünya genelinde demokrasiler geriliyor ve otoriter rejimler yaygınlaşıyor. 2021’den bu yana, her 10 kişiden 8’i, Çin, Afganistan, Kuzey Kore gibi ’kısmen özgür’ veya ‘hiç özgür olmayan’ toplumlarda yaşıyor. 

Geri Dön 24 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN