Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
01 Nisan 2023 Cumartesi

Belçikalı adam, yapay zekayla sohbet ettikten sonra intihar etti

Belçika’da 30’lu yaşlarında, iki çocuk babası bir adam, bir yapay zeka sohbet robotuyla konuşmalarının ardından intihar etti. Eşi, yapay zekanın kocasını intihara teşvik ettiğini düşünüyor. 

Pierre isimli adamın psikolojik sorunları olduğu ve iklim değişikliği konusunda takıntı derecesinde endişeli olduğu belirtildi. Yapay zekayla altı hafta boyunca düzenli olarak sohbet eden Pierre, beklenmedik şekilde kendini öldürdükten sonra, eşi sohbet robotuyla konuşmalarını okudu. 

Konuşmalarda, adamın intiharından kısa süre önce sohbet robotuna kendisini feda etmesi karşısında insanlığı kurtarıp kurtarmayacağını sorduğu görülüyor. Sohbet robotu, bunu yapacağına söz veriyor ve adam intihar ediyor. 

“Sohbet robotu olmasa eşim hala yanımda olurdu”

Eşi, Pierre’in akıl hastalıklarından muzdarip olduğunu ve saplantılı bir kişiliği olduğunu kabul ediyor, ancak sohbet robotuyla bu konuşmaları yaşamasa intihar etmeyeceğini savunuyor. Pierre’in psikiyatristi de bu görüşte. 

Birçok uzman, bu olaydan önce de, yapay zekanın fazla geliştiğini ve kısıtlanması gerektiğini savunuyordu. Tesla CEO’su Elon Musk ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak da, yapay zeka çalışmalarının derhal durdurulması çağrısında bulunuyor.

Geri Dön 01 Nisan 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN