Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Mayıs 2023 Cuma

Bakan Zuhal Demir: Belçikalı Türklerin oy kullanma hakkı iptal edilsin

Belçika'da Flaman hükûmetinde bakanlık yapan Zuhal Demir, çifte vatandaşlık hakkının kaldırılması ve Belçika'da yaşayanların oy kullanma hakkının iptal edilmesini istedi. Türkiye'den tepki geldi.

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 72 oy aldığı Belçika’da, Flaman Bölge Hükümeti Devlet Bakanı Zuhal Demir, Belçika’da yaşayan Türk vatandaşların çifte vatandaşlık hakkının kaldırılması ya da Türkiye’de oy kullanma haklarının iptal edilmesi çağrısında bulundu. 

Belçika, 14 Mayıs seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’a en yüksek oy oranının çıktığı Avrupa ülkesi oldu. 

"Avrupalı Türkler bir nevi seçim dopingi yapıyor"

Flaman Bölge Hükümeti Eşit Haklar ve Yoksullukla Mücadeleden Sorumlu Devlet Bakanı Zuhal Demir, "Erdoğan, Flaman bölgesinde Türkiye'de olduğundan çok daha popüler. Avrupalı Türkler bir nevi seçim dopingi yapıyor. Türklerin Flaman bölgesinde beyin yıkamasını durdurmanın tek yolu, Erdoğan'a oy vermeyi imkansız kılmaktır" ifadelerini kullandı. 

Demir, eğer Erdoğan savaş yoluna gitmeyi seçerse, Belçikalı Türklerin hayatının tehlikeye girmeyeceğini, onların Belçika’da yataklarında güvende olacaklarını dile getirdi. 

AK Parti'den yanıt

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Demir'in bu sözlerine tepki gösterdi. Twitter üzerinden açıklama yapan Çelik, "Belçikalı Bakan Zuhal Demir, Cumhurbaşkanımıza oy vermiş yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı hedef almış. Bu açıklamayı şiddetle kınıyoruz. AB ülkesinde bakan olmuş birinin, Avrupa faşistlerinin dilini kullanması vahimdir" ifadelerini kullandı.

Göçmen bir ailenin kızı olan Belçika doğumlu Demir, 2016'da da çifte vatandaşlığa karşı olduğu sözleriyle gündeme gelmişti. Demir, 2017'de Türk vatandaşlığından çıkmıştı.

Geri Dön 19 Mayıs 2023 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN