Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
06 Kasım 2023 Pazartesi

Antidepresan kullanımı endişe verici boyutlarda

Belçika'da yapılan araştırmalar, antidepresan kullanan her 10 kişiden 4'ünün, üç yıldan uzun süredir bu ilaçları kullandığını ortaya çıkardı.

Antidepresan kullanımı endişe verici boyutlarda

Belçika'daki sağlık sigortası verilerini derleyen Intermutualistic Agency (IMA) adlı kuruluş tarafından yayınlanan son verilere göre, antidepresan kullanan kişilerin yüzde 74'ü bir yıldan fazla süredir bu ilaçları kullanıyor. Bu sayı, 2010'da yüzde 68,4 olan rakama göre önemli bir artış gösteriyor. Dahası, antidepresan kullanımındaki cinsiyet eşitsizliği de ortaya çıktı. Belçika'da kadınlara antidepresan yazılma olasılığı erkeklerin neredeyse iki katı.

Her 10 kişiden 4'ü üç yıldan uzun zamandır kullanıyor

Gent Üniversitesi'ne bağlı genel pratisyen ve post-doc araştırmacı Ellen Van Leeuwen, IMA'dan daha kapsamlı rakamlar istedi ve antidepresan kullananların yaklaşık yüzde 40'ının üç yıldan fazla süredir bu ilaçları kullandığını keşfetti.

Neden endişe yarattı?

Bu istatistik endişe yarattı çünkü önerilen kılavuz, antidepresanların semptom iyileşmesinden sonra 6 ila 12 ay süreyle yazılmasını ve sonunda kullanmayı bırakması gerektiğini belirtiyor. Ancak pratikte, antidepresanlar genellikle çok daha uzun süreler boyunca reçete ediliyor.

Ulusal Sağlık ve Engellilik Sigortası Enstitüsü (NIHDI) verileri, antidepresan reçetelerinin yüzde 73'ünün genel pratisyenlerden geldiğini ortaya koydu. Hem hastalar hem de doktorlar arasında yaygın olan 'nüksetme korkusu', bu ilaçların uzun süreli kullanımında önemli bir rol oynuyor.

Geri Dön 06 Kasım 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN