Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya: Suriyeliler sınır dışı edilebilir - 24 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
15 Ocak 2023 Pazar

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'da haftaya istihbarat raporu ve iklim eylemleri damga vurdu.

Avusturya’da bu hafta neler yaşandı?

Maliye Bakanı: İlk evini alanlardan emlak vergisi alınmasın

Avusturya bu haftaya emlak vergisi tartışmasıyla başladı. ÖVP’li Maliye Bakanı Magnus Brunner, ilk evini alanların emlak vergisi ve tapu kayıt ücreti ödememesini önerdi. Şu anda emlak vergisi yüzde 3,5 oranında. İlk evini satın alacak olanlar, bedeli aşmayan evler için emlak vergisi ödemeyecek. ÖVP, konuyu koalisyondaki ortağı Yeşiller Partisi’yle tartışacak.

İstihbarat raporu: Avusturya casus cenneti

Avusturya istihbaratının hazırladığı rapora göre ülke, gevşek yasalar ve nispeten hafif cezalar nedeniyle yabancı istihbarat faaliyetleri için tercih edilen bir bölge haline geldi. Yerli istihbaratın zayıflığının kabul edildiği raporda, Avusturya’da en çok istihbarat faaliyeti gösteren 4 ülkenin Rusya, Çin, İran ve Türkiye olduğu bildirildi. 

Yetkililere göre en tehlikeli görülen ülke Rusya. Rusya’nın Avusturya istihbarat servisleri ve güvenlik yetkilileri hakkında casusluk yaptığı iddia edilirken, diğer üç ülke herhangi bir faaliyetle ilgili açıkça suçlanmıyor. 

İklim ve enerji

İklim aktivistleri bu hafta ülkede her gün bir eylem yaptı. Eylemlerin odağında hız sınırı talebi vardı. Protestocular ellerini asfalta yapıştırdı ve otobanlarda 100 kilometre hız sınırı istedi. Protestocuların bu eylemlerine 50’den fazla bilim insanı da destek verdi. Protestocuları destekleyen bilim insanı sayısının 50’ye çıktığı bildirildi. Ancak eylemler, trafik sıkışıklığına yol açarak günlük hayatı aksattığı için kamuoyunda karışık tepkilerle karşılanıyor. 

Koalisyon hükûmeti yenilenebilir enerji üzerinde anlaşma sağladı. ÖVP ile Yeşiller, yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması adına bir yasa tasarısı hazırladı. Buna göre yenilenebilir enerji kaynakları devlet sübvansiyonlarıyla teşvik edilecek ve özellikle güneş enerjisi ile biyogaz üretimi yaygınlaştırılacak. Güneş paneli üretimi için ayrılan bütçe de 200 milyon avrodan 600 milyon avroya çıkacak. Planlara göre biyogaz üretimi de 2030 yılına kadar 10’a katlanacak. Hedef, 2030 kadar ülkenin gaz ihtiyacının yüzde 11’inin sürdürülebilir kaynaklardan karşılanması.

Milliyetçilik mi, vatanseverlik mi?

Gallup Enstitüsü dikkat çeken bir anket hazırladı. Avusturyalılara ‘milliyetçilik’ ve ‘vatanseverlik’ kavramları soruldu. Vatandaşların yüzde 56’sı vatanseverliği ‘olumlu’ bir kavram olarak görürken, bu oran milliyetçilikte yüzde 19’da kaldı. Ankette dikkat çeken bir diğer sonuç ise 30 yaş altındaki vatandaşların ‘vatanseverlik’ terimine eski nesillere nazaran daha şüpheci yaklaşması oldu.

Geri Dön 15 Ocak 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN