Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sel alarmı: Durum ciddi - 16 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Nisan 2023 Pazar

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın gündeminde bu hafta Salzburg seçimleri ve Nehammer'in Afrika gezisi vardı. İşte bu hafta yaşananlar...

Avusturya'da bu hafta neler yaşandı?

Avusturya'nın Salzburg eyaletinde yapılan seçimlerde, bir önceki seçimde yüzde 0,4 oy alan Avusturya Komünist Partisi (KPÖ), bu seçimde oyunu yüzde 11,7'ye çıkardı. İktidardaki ÖVP de, bir önceki seçimde yüzde 37,8 aldığı eyalette, oylarını yüzde 30,4’e düşürdü. Sosyal demokrat SPÖ de oylarını düşüren partilerden oldu. Önceki seçimde yüzde 20 alan SPÖ, bu seçimde yüzde 17,9’da kaldı. Aşırı sağcı FPÖ ise bir önceki seçimde aldığı yüzde 18,8’lik oyu yüzde 25,8’e yükseltti ve eyaletteki ikinci parti konumuna geldi. 

Bununla birlikte ÖVP, Komünist Parti ile bir koalisyonun 'ihtimal dışı' olduğunu söyledi. KPÖ’nün adayı Kay-Michael Dankl da, seçimden sonra yaptığı açıklamada, hükûmete katılmayı hedeflemediklerini, eyalet meclisinde güçlü bir muhalefet yapmayı dilediklerini belirtmişti. 

Hastanelerde, doktor muayenelerinde ve huzurevlerinde devam eden maske mecburiyeti, yarın (1 Mayıs) itibarıyla yürürlükten kalkacak. 

Başbakan Karl Nehammer, Federal Tarım Bakanı Norbert Totschnig’le beraber dört günlük bir Afrika gezisine çıktı. Nehammer, Afrika’ya resmi ziyarette bulunan ilk Avusturya Başbakanı oldu.

ÖVP hakkındaki yolsuzluk iddialarına bir yenisi eklendi. ÖVP’li eski Aile Bakanı, ve ÖVP’li eski Başbakan Sebastian Kurz’un yakın arkadaşı Sophie Karmasin, hukuka aykırı biçimde devletten bakanlık maaşı almaya devam ettiği ve Spor Bakanlığıyla ilgili gizli anlaşmalar yaptığı suçlamalarıyla yargılanıyor. 

Geri Dön 30 Nisan 2023 Pazar Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN