Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
03 Temmuz 2023 Pazartesi

Avrupa savunma sistemine katılma isteği Avusturya’da tartışma yarattı

Rusya'nın artan saldırıları sonrası Avusturya, "Avrupa Sema Kalkanı Girişimi" adı verilen hava savunma sistemine katılmak istediğini açıkladı. Ülkede 'tarafsızlık' tartışması başladı.

Başbakan Karl Nehammer, ülkenin tehlike alanının genişlediğini ve bu nedenle girişime katılmanın önemli olduğunu vurguladı. Savunma Bakanı Klaudia Tanner, bu adımın ülke savunması için bir 'milat' niteliği taşıdığını ve hava savunma sisteminin füzeleri ve insansız hava araçlarını tespit ederek müdahale edebildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ise katılımın Avusturya'nın tarafsızlık ilkesine aykırı olmadığını savundu, çünkü girişimin NATO'ya ait bir sistem olmadığını ve askeri bir ittifaka dahil olmadığını belirtti.

FPÖ'den talebe tepki

Ancak, bu adım ülkede tartışmalara yol açtı. Avusturya'nın tarafsızlık ilkesini savunan aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Herbert Kickl, katılımın ülkenin arabulucu rolünü zedeleyeceğini ve tarafsızlık ilkesini tehlikeye atacağını öne sürdü. İktidar partisi Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ise FPÖ'yü ülkeyi savunmasız bırakmakla suçladı.

Avrupa Sema Kalkanı Girişimi, Almanya'nın öncülüğünde Ekim 2022'de başlamış, 15 Avrupa ülkesinin katılımıyla hayata geçmiş ve daha sonra Danimarka ve İsveç de bu girişime dahil olmuştur.

Geri Dön 03 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN