Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Ekim 2023 Çarşamba

"Yavaş internete 15 avro indirim" önerisi

Almanya Federal Tüketiciyi Koruma Merkezleri Birliği (VZBV), ev internetinin beklenenden kötü olduğu durumlarda tüketiciye 'ayda 15 avro sabit indirim' önerisinde bulundu.

Almanya'da, Aralık 2021'den itibaren tüketiciler, evlerindeki internet hızının sözleşmede belirtilen hızdan düşük olduğunu kanıtlarlarsa fiyat indirimi yapma hakkına sahip. Ancak bu hakkı kullanabilmek için tüketiciler, Federal Ağ Ajansı'nın ölçüm aracını kullanarak sözleşme hızı ile gerçek hız arasındaki farkı 30 kez ölçmek zorunda. Bu ölçümler arasında en az 5 dakika veya bir gün içinde 5'inci ile 6'ncı ölçümler arasında en az 3 saat olmalı. Bu 30 test süresi ise 2 haftadan fazla sürmemeli.

Eğer tüketici bu hakkı kullanabileceğini kanıtlarsa, bir sonraki adım internet servis sağlayıcısıyla iletişime geçmek. Mevcut düzenleme, tüketicinin bu indirimden ne zaman yararlanabileceği konusunda belirli kriterler içermekle birlikte, bu indirimin miktarını belirlemekte belirsizlik yaratıyor.

Tüketiciyi Koruma Merkezleri Birliği, bu yasal düzenlemeye önemli değişiklikler getirilmesini talep etti. VZBV Yönetim Kurulu Üyesi Ramona Pop, yavaş internetin büyük bir sorun olduğunu, gerçek ve garantilenen hız arasındaki tutarsızlık büyükse, tüketilere doğrudan tazminat ödenmesi gerektiğini savundu.

Tüketici bu haklarını ne kadar kullanıyor?

Federal Ağ Ajansı'nın verilerine göre, Aralık 2021 ile Aralık 2022 arasında yaklaşık 108 bin internet kullanıcısı gerekli ölçüm kampanyasını başlattı. Ancak bunlardan yalnızca 29 bin kişi bu işlemi tamamladı. Çoğu kişi, gerekli 30 ölçümü belirli bir zaman diliminde yapamadı.

Geri Dön 18 Ekim 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN