Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

EURO 2024 başladı: Almanya'da kırmızı alarm - 14 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya sabırlı olmayı öğretti: 100'den fazla işe başvurdum, yılmadım - Yeni Gelenler: Burak Nemutlu
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
01 Haziran 2024 Cumartesi

Uyuşturucu kaynaklı ölümlerde rekor kırıldı

Almanya'da, 2023 yılında, uyuşturucu kaynaklı ölümler tüm zamanların rekorunu kırdı. Özellikle kokain ve crank kullanımına bağlı ölümlerde ciddi artış var.

Almanya'da uyuşturucudan ölenlerin sayısı 2023'te bir önceki yıla göre 237 artarak 2 bin 227'ye ulaştı. Bu ölümlerin 1.844’ü erkek, 383’ü ise kadın. Uyuşturucu kaynaklı ölüm yaşının ortalaması ise 41. Alman hükûmetinin bağımlılık ve uyuşturucuyla mücadele temsilcisi Burkhard Blienert, bildirilmeyen vakaların sayısının çok daha yüksek olduğunu belirtti. Blienert, "Rakamlar korkutucu ve acı verici. Bu sayıların arkasında büyük acılar var" dedi. Özellikle kokain ve crack kullanımından kaynaklı ölümler önemli ölçüde arttı. Blienert, uyuşturucu ölümlerini azaltmak için önleme ve yerinde sosyal yardımın önemine vurgu yaptı ve "Uyuşturucu tüketim odalarının gerekli olduğunu" belirtti. Almanya'da şu anda 31 kontrollü tüketim tesisi bulunuyor, ancak bu tesisler tüm eyaletlerde mevcut değil.

Gençlerde sigara kullanımı azalıyor

Dünyada her yıl 8 milyon kişi sigaradan ölüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sigara kullanımının zararlarına dikkat çekmek için her yıl 31 Mayıs’ı Dünya Tütünsüz Günü olarak kutluyor. 2022'de 15-24 yaş grubunda sigara kullanım oranı yüzde 13'e düştü. DSÖ, bu oranı 2030'a kadar yüzde 18'e düşürmeyi hedefliyor.

Federal Sağlık Eğitimi Merkezi'nin (BZgA) araştırmasına göre, Almanya'da sigara içen gençlerin oranı 2001'den bu yana önemli ölçüde düştü. 2023'te 18-25 yaş arası genç erkeklerin yüzde 33,6'sı, genç kadınların ise yüzde 18,4'ü sigara içiyordu.

Geri Dön 01 Haziran 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN