Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Mayıs 2024 Cumartesi

Ukraynaca ikinci yabancı dil oluyor

Hessen eyaleti, Ukraynacayı okullarda yabancı dil olarak sunan ilk Almanya eyaleti olacak.

Ukraynaca ikinci yabancı dil oluyor

Hessen Kültür Bakanlığı, 2024/2025 öğretim yılından itibaren Ukraynaca'nın ikinci yabancı dil olarak okutulacağını açıkladı. Bu girişim, savaştan önce Hessen'e gelen yaklaşık 20 bin Ukraynalı öğrenciye yönelik. Ancak, Ukrayna göçmenlik geçmişi olmayan öğrenciler de Ukraynacayı seçebilecek. Bakanlık, eyalette 300'den fazla Ukraynalı öğretmen bulunduğunu belirtti.

Proje, başlangıçta pilot olarak uygulanacak ve birçok Ukraynalı öğrencinin bulunduğu okullarda başlayacak. Benzer bir pilot proje şu anda Türkçe için de yürütülüyor.

CDU Hessen Genel Sekreteri Manfred Pentz, "Ukraynalı öğrencilere Almanca'nın yanı sıra ana dillerini öğrenme fırsatı sunulması mantıklı. Bu, hem bir dayanışma göstergesi hem de Ukrayna kimliğinin ve kültürünün korunmasına katkıdır" dedi.

Eğitim Bakanı Armin Schwarz (CDU), Ukraynacanın yabancı dil olarak tanıtılmasıyla Almanya’daki Ukraynalı öğretmenleri okullara çekmeyi umduklarını söyledi. Schwarz, "Ukraynalı gençlere ve öğretmenlere daha güçlü eğitim ve kariyer olanakları sunmak ve zor zamanlarda dayanışma sinyali vermek istiyoruz. Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeliyiz" dedi.

Hessen'de şu anda İngilizce, Fransızca, Latince, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Çince, Lehçe ve Eski Yunanca yabancı dil olarak sunuluyor. Türkçe ise ikinci yabancı dil olarak pilot proje kapsamında mevcut.

Geri Dön 25 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN