Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
16 Eylül 2023 Cumartesi

Tüketici Merkezi uyardı: Ürün aynı ama kalite düşük

Hamburg Tüketici Merkezi tarafından yapılan bir rapor, Almanya'da gıda üreticilerinin maliyetleri azaltmak için ürün kalitesini düşürdüğünü ortaya koydu. 

Bu uygulama, "skimpflasyon" olarak biliniyor ve şirketlerin enflasyon karşısında kar marjlarını artırmak amacıyla ürünlerin kalitesini veya hizmetleri azaltmasını içeriyor.

Rapora göre, bazı markalar ayçiçek yağı yerine palm yağı, dondurmalarda krema yerine hindistancevizi yağı, Arabica kahve çekirdekleri yerine Robusta çekirdekleri kullanmaya başlamışlar. Dondurulmuş gıdalardaki sebze oranlarının da azaldığı belirtiliyor. Örneğin, bir markanın dondurulmuş ıspanak oranını yüzde 87'den yüzde 67'ye kadar düşürdüğü tespit edilmiş. Ayrıca bazı içeceklerdeki alkol oranlarının da maliyet nedeniyle azaltıldığı ortaya çıkmış.

Uzmanlar, bu tür "şrinkflasyon" uygulamalarına karşı da uyarıda bulunuyorlar. Bazı ürünlerde fiyatın aynı kalmakla birlikte gramajın azaltılabileceğini belirtiyorlar.

Şrinkflasyon nedir?

Şrinkflasyon herhangi bir ürünün fiyatını artırmadan gramajındaki değişiklikle yapılan gizli zamları açıklamakta kullanılan bir terim. Ürün kalemi açısında fiyat seviyesi korunmuş olsa da aynı paraya alınan mal azaldığı için aslında daha pahalı hale gelmiş oluyor. 

Skimpflasyon nedir?

Skimpflasyon ise şirketlerin artık sundukları ürün ya da servisin kalitesini düşürdükleri durumu tanımlamak için üretilen bir terim. Firmaların bu yolu tercih etmesindeki ana etken ise kullanılan malzemelerin kalitesini ya da istihdam ettikleri personel sayısını düşürerek karlılıklarını korumaya çalışması.

Geri Dön 16 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN