Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına uyarısı: Kış geri geliyor - 15 Nisan 2024 Oktan Erdikmen
Türkiye'de normal olan, Almanya'da lüks - Yeni Gelenler: Turgut Tülü
Almanya'da yılda bir cinsiyet değiştirilebilecek - Haftanın Yorumu 29. Bölüm Oktan Erdikmen
02 Mart 2024 Cumartesi

Temizlik işçilerinin yüzde 60’ı göçmen kökenli

Almanya'da, temizlik işlerinde çalışanların yüzde 60'ının göçmen kökenli olduğu; buna karşılık güvenlik, yargı ve eğitim alanlarında çok daha az göçmen kökenli olduğu kaydedildi.

Temizlik işçilerinin yüzde 60’ı göçmen kökenli

Federal İstatistik Dairesi'nin (Destatis) 2022 mikro nüfus sayımı sonuçlarına dayanan rapora göre, Almanya'da çalışan 15 ila 64 yaş arası her dört kişiden biri (yüzde 24,8) göçmen kökenli. Göçmen kökenliler özellikle temizlik ve gastronomi sektörlerinde yoğunlaşmış durumda; temizlik sektöründe çalışanların yüzde 60'ı, gastronomi sektöründe ise yüzde 46'sı göçmen kökenli. Ayrıca, inşaat ve taşımacılık sektörlerinde her 10 kişiden 4'ü, yaşlı bakımında her 10 kişiden 3'ü ve kuaför ile güzellik uzmanlığı alanlarında her 10 kişiden yaklaşık 4'ü göçmen kökenli.

Bununla birlikte, göçmen kökenli kişilerin polislik, yargı (yüzde 6) ve öğretmenlik (yüzde 11) gibi mesleklerde yeterince temsil edilmediği belirtiliyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkede neredeyse her dört kişiden birinin göçmen kökenli olduğuna dikkat çekerek, bu kişilerin topluma ve ülkeye önemli katkılar sağladığını vurguladı. Scholz, aşırıcılık ve hoşgörüsüzlüğün toplumu bölemeyeceğini, ülkedeki tüm vatandaşların eşit haklara sahip olduğunu ve saygıyı hak ettiğini belirtti.

Uyumdan Sorumlu Bakan Reem Alabali-Radowan ise, hükümetin aşırı sağcılıkla mücadele konusunu önceliklendirdiğini ve Almanya'da her 23 dakikada bir aşırı sağcı saldırı gerçekleştiğini aktardı. Radowan, göçmen kökenli birçok kişinin ırkçı saldırılar ve sınır dışı etme tehditleri karşısında şaşırmadığını, ırkçılığın aşırı sağcılık olmadan da var olabileceğini ifade etti.

Geri Dön 02 Mart 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN