Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Temmuz 2023 Pazartesi

SPD: Mobilyalı kiralık evlere yönelik düzenleme yapılmalı

SPD, 'mobilyalı' denilerek kira freni uygulamasını ihlal edenlere karşı harekete geçti. Sosyal demokratlar, mobilyalı kiralık evlere yönelik düzenleme talep ediyor.

Almanya’daki kiralardaki artışlarını düzenlemek adına yürürlüğe giren ‘kira frenlemesi’ uygulaması, dairelerde yapılan küçük değişiklikler ve kısa kiralama süreleri ile ihlal edilebiliyor. Bunlardan biri de dairelerin mobilyalı olarak kiralanması. SPD bu duruma karşı harekete geçti. 

2015 yılında kiraların hızlı şekilde artması karşısında kiracıların mağduriyetini azaltmak adına ‘’Kira frenleme uygulaması’’ (Mietpreisbremse) yürürlüğe girmişti. Ancak en son yapılan araştırmalara göre ev sahipleri kiraları artırmak için uygulamanın açıklarından yararlanıyor. Tagesspiegel’in haberine göre SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert açıklamasında kiracıların yaşadığı bu mağduriyetin kira yasasına yeni ve katı kurallar getirilerek önlenebileceğinin altını çizdi. Kühnert ‘’Sosyal Demokratlar piyasanın sistematik olarak kiracıların aleyhine düzenlemesini kabul etmeyecektir’’ dedi. 

Mobilyalı olarak kiralanan ev sayısında artış 

Tartışma Federal Adalet Bakanlığı adına Oxford Economics araştırma enstitüsü tarafından yürütülen yeni bir araştırma ışığında başladı. Verilere göre Almanya'da 2022 yılında piyasaya sunulan konutların yüzde 27'si mobilyalıydı. Almanya’da her geçen gün mobilyalı olarak ev kiralamak isteyenlerin sayısı artsa da bu oran fazla bulunarak eleştirildi. Aynı dönemde yapılan ve bütün Almanya’yı kapsayan verilere göre sadece kiracıların yüzde 18’i mobilyalı evlerde yaşıyordu. 

Kira frenlemesine göre mobilyalı olarak kiralanacak evler, uygulamanın öngördüğü miktarın üzerinde kiraya sahip olabiliyor. Araştırma kiralık evlerin sistematik olarak mobilyalı evlere dönüştürülmediğini ancak halihazırda mobilyalı olarak kiralanan evlerin fiyatlarının uygulamadaki bu açık nedeniyle artırıldığını ve piyasaya sürekli olarak eşyalı evlerin girdiğini gösterdi. 

Geri Dön 10 Temmuz 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN