Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
17 Nisan 2023 Pazartesi

Son nükleer santraller de kapandı

Almanya’nın son nükleer santralleri olan Aşağı Saksonya'daki Emsland, Bavyera'daki Isar 2 ve Baden-Württemberg'deki Neckarwestheim 2’nin şebeke ile bağlantısı kesilerek çalışması durduruldu. Böylelikle 60 yılı aşkın süredir Almanya’nın enerji kaynaklarından olan nükleer santraller tarihe gömüldü. 

Son nükleer santraller de kapandı

Birçok çevre aktivisti ülkenin farklı noktalarında bir araya gelerek ‘kapatma şenlikleri’ düzenledi. Greenpeace aktivistleri, Berlin’de Brandenburg Kapısı'nda toplandı. Greenpeace Almanya Başkanı Martin Kaiser yaptığı açıklamada, nükleer santrallerin kapatılmasının 40 yıldır sürdürülen nükleer karşıtı hareketin bir başarısı olarak gördüklerini söyledi. 

2002 yılından beri gündemdeydi

Aslında nükleer enerjinin terk edilmesi, 2002 yılında Yeşiller tarafından gündeme getirilmişti. Ancak o dönem CDU ve FDP'nin oluşturduğu hükûmet, bu tartışmaları ertelemişti. Özellikle 2011 yılında, Japonya Fukuşima’daki depremin ardından yaşanan reaktör felaketi ardından konu tekrar gündeme gelmişti. Felaketin ardından 2022 yılında Almanya’nın tamamen nükleer enerjiden arındırılması kararı alınmıştı. Ukrayna - Rusya savaşı nedeniyle yaşanan ertelemenin ardından, dün aktif olan son 3 santral de kapatıldı. 

Bölgeyi radyoaktiviteden arındırmak uzun sürecek

Federal Nükleer Atık Bertaraf Güvenliği Dairesi, reaktörlerin sökülmesi için en az 15 yıl, binaların yıkımı için ise 2 yıla ihtiyaç olduğunu açıkladı. Nükleer santrallerin işletmecisi olan RWE ise bölgelerin tahminen  2037 yılında tüm radyoaktiviteden arındırılmış olacağının altını çizdi. 

Nükleer santrallerin kapatılmasının ardından gündeme gelen bir diğer sorun ise radyoaktif atıkların depolanması. Nükleer santrallerin durdurulması ve yıkımı sırasında oluşan atıkların güvenli şekilde depolandığı alanlara ihtiyaç var. Şu anda Almanyada yüksek radyoaktif atıklar için 16 geçici depolama tesisi bulunuyor. Salzgitter'deki eski demir cevheri madeni Schacht Konrad, bu amaç için onaylanan ilk depo. Deponun 2027 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. 

Nükleerden çıkış pahalıya mal olacak

Reaktörlerin devreden çıkarılması, sökülmesi, atıkların taşınması ve depolanması için toplam maliyetin 48,8 milyar avro olacağı tahmin ediliyor. Nükleer santralleri  işleten şirketler bu maliyetleri karşılamakla yükümlü. Nükleer enerji şirketi RWE ise maliyetin 500 milyon ila bir milyar avro arasında olacağını tahmin ettiklerini açıkladı.

Geri Dön 17 Nisan 2023 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN