Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
11 Nisan 2024 Perşembe

Solingen kundakçısı yakalandı

Solingen'de 25 Mart günü, Türk kökenli 4 Bulgar vatandaşının öldüğü kundaklamanın faili yakalandı. Yetkililer, 'yabancı düşmanlığına ilişkin bir belirti bulunamadığını' söyledi.

Solingen kundakçısı yakalandı

Almanya'nın Solingen kentinde 25 Mart'ta bir Türk ailenin yaşadığı evin kundaklanması sonucu 4 kişi hayatını kaybetti. Yangını çıkardığından şüphelenilen 39 yaşındaki Alman vatandaşı yakalandı. Soruşturmayı yürüten Wuppertal Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü, 27 ve 28 yaşındaki bir çift, 3 yaşındaki çocukları ve 5 aylık bebeklerinin öldüğü yangını büyük olasılıkla kira borcu nedeniyle evden çıkması için tebligat yapılan eski kiracının çıkardığını bildirdi. Şüphelinin olaydan kısa süre önce kundaklanan binanın yakınında 44 yaşındaki bir erkeğe palayla saldırarak yaraladığı da belirtildi.

Yapılan açıklamada, emniyet birimlerinin palalı saldırıdan sonra zanlının evinde yaptıkları aramada, kundaklamaya ilişkin bazı ipuçlarına ve yangın hızlandırıcı maddelere rastladıkları ifade edildi. Zanlının kundaklama sırasında olay yerinin yakınındaki güvenlik kameraları tarafından görüntülendiği ve dikkat çekici davranışlar sergilediği belirtildi. Savcılık, cinayet niteliğindeki kundaklamanın nedeninin ise belirsiz olduğunu ve kanıtların değerlendirilmesine devam edildiğini aktardı.

"Yabancı düşmanlığına ilişkin bir belirti bulunamadı"

Zanlının kundaklama iddialarına ilişkin sessizliğini koruduğu ve yabancı düşmanlığına ilişkin herhangi bir belirti bulunmadığı öne sürüldü. Bir tanığın, palalı saldırı sırasında şüphelinin "Sieg Heil" (Nazi sloganı) attığını iddia etmesi, diğer tanıklar ve saldırıya maruz kalan kişi tarafından doğrulanmadı. Soruşturma sırasında şüphelinin aşırı sağcı görüşlere değil, 'merkezci bir partiye' sempati duyduğunun da ortaya çıktığı kaydedildi.

Wuppertal Emniyet Müdürü Markus Röhrl,  "Bu saldırı 1993 yılında Solingen'de yaşanan kötü anıları yeniden canlandırdı ve belirsizliğe neden oldu" diye konuştu. Röhrl, soruşturmanın yaklaşık iki hafta sonra başarıya ulaşmasının rahatlatıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

29 Mayıs 1993'te Solingen'de dört aşırı sağcı, Genç ailesinin evini ateşe vermiş ve yabancı düşmanı saldırıda beş aile ferdi hayatını kaybetmişti.

Geri Dön 11 Nisan 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN