Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
25 Mayıs 2024 Cumartesi

Sınır dışı edilenler üçte bir oranında arttı

Almanya’da bu yılın ilk çeyreğinde sınır dışı edilenlerin sayısı, geçen yılın aynı dönemine nazaran üçte bir oranında arttı.

Federal hükûmetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıta göre; mart ayı sonu itibarıyla oturum statüsü olmayan toplam 4 bin 791 kişi Almanya’dan sınır dışı edildi. Bu, geçen yılın aynı dönemine nazaran yaklaşık yüzde 34’lük bir artış demek. Ocak ve Mart 2023 tarihleri arasında 3 bin 566 yabancı uyruklu sınır dışı edilmişti.

En çok Makedonlar ve Türkler sınır dışı edildi

Federal İçişleri Bakanlığı’na göre, 2023 yılının tamamında Almanya’dan 16 bin 430 kişi sınır dışı edildi. Raporda, Ocak ve Mart 2024 tarihleri arasında sınır dışı edilenlerin çoğunluğunu Kuzey Makedonya vatandaşlarının oluşturduğu belirtildi. Kuzey Makedonya'dan 483 kişi sınır dışı edilirken, bunu 449 kişi ile Türkiye, 416 kişi ile Gürcistan, 345 kişi ile Afganistan ve 312 kişi ile Sırbistan takip etti. Ancak, planlanan 7 bin 48 sınır dışı işlemi gerçekleşmedi.

Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) gazetesine göre, haklarında sınır dışı kararı verilenlerin çoğu bulunamadı veya uçuşları iptal edildi. Bazı durumlarda ise tıbbi nedenlerle sınır dışı işlemleri gerçekleştirilemedi.

Geri Dönüşü İyileştirme Yasası'nın ilk çeyrekte önemli bir etkisi olmadı

Almanya’da şubat ayı sonunda yürürlüğe giren Geri Dönüşü İyileştirme Yasası’nın, ilk çeyrekteki istatistikler üzerinde önemli bir etkisi olmadığı belirtildi. Bu yasa, reddedilen sığınmacıların zorla geri gönderilmekten kaçınmalarını önlemeye yönelik düzenlemeler içeriyor. Yasaya göre, sınır dışı edilmeyi beklerken gözaltında tutulma süresi on günden 28 güne çıkarıldı. Ayrıca polis, sınır dışı edilmek üzere ortak konutta yaşayan bir kişiyi yakalamak için ilgili kişinin konutu dışındaki odalara girme yetkisine sahip oldu.

CDU memnun, Sol Parti tepkili

Bild gazetesine konuşan Sol Parti Milletvekili Clara Bünger, sınır dışı edilenlerin sayısındaki artış nedeniyle federal hükûmeti "sınır dışı etme çılgınlığı" (Abschiebewahn) ile suçladı. Bünger, "Siyasetçilerin cesaretlendirdiği sınır dışı işlemleri giderek daha acımasız hâle geliyor. İnsanlık ve anayasal ilkeler, sığınma talepleri reddedilen kişilerle ilgilenirken de geçerli olmalıdır” dedi.

CDU İç Politika Uzmanı Phillip Amthor ise, “Bu rakamlar karşısında sınır dışı çılgınlığından bahseden herkes, naif solcu göç politikasının yanılsamalarından muzdarip görünüyor” şeklinde konuştu. CSU’lu Manfred Weber de, “Trafik ışığı hükûmeti yıllardır daha fazla sınır dışı edilmeye yönelik etkili önlemleri görmezden geldi ve engelledi. Artık nihayet bir hareketlenme var ama hâlâ yeterli olmaktan uzak” dedi.

Geri Dön 25 Mayıs 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN