Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Alman vatandaşlığında rekor: Çifte için geri sayım - 28 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
06 Mayıs 2024 Pazartesi

Sağlık sisteminin geleceği alarm veriyor

Alman Tabipler Birliği, ülkede giderek artan nitelikli iş gücü eksikliği nedeniyle hekim açığı yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Birlik Başkanı Klaus Reinhardt, Mainz'da düzenlenen Alman Tıp Konferansı'nda yaptığı açıklamada, Almanya'nın pek çok bölgesinde bu sorunun uzun süredir yaşandığını belirtti. Reinhardt, ülkede 4 bin 800 aile hekimliği kadrosunun boş olduğunu ve benzer bir durumun hastanelerde de söz konusu olduğunu ifade etti. Ayrıca, çalışan hekimlerin neredeyse dörtte birinin 60 yaş ve üzerinde olduğunu vurgulayarak, yakın gelecekte büyük bir emeklilik dalgası beklendiğini ve bu durumun sorunu daha da kötüleştireceğini dile getirdi.

Reinhardt, siyasilerin bu sorunu ciddiye almaması hâlinde, sağlık hizmetlerinde gerçek bir arz sıkıntısı yaşanabileceği ve bunun toplumun neredeyse tüm alanları için ciddi sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıda bulundu. Almanya'nın yaşlanan nüfusu nedeniyle sağlık hizmetlerine olan ihtiyacın arttığına dikkat çekildi. 2022 yılında Almanya'nın nüfusu yüzde 1,3 artarak 84,4 milyona ulaşmış ve 59 yaş üstü nüfusun oranı yüzde 32,4 olarak gerçekleşmişti.

Sorunlar konferansta ele alınacak

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, salı günü (yarın) düzenlenecek olan Alman Tıp Konferansı'nda sağlık hizmetlerinin kapasitesinin nasıl daha verimli kullanılabileceğini ele alacak. Lauterbach, özellikle kırsal bölgelerde ve şehirlerin daha yoksul mahallelerinde aile hekimi sıkıntısı yaşanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ayrıca, aile hekimliği alanına yönelik çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve ücretlendirme üst sınırının kaldırılması gibi konuların yasal düzenlemelerle ele alınması tartışılıyor.

Aile hekimlerinin yüzde 37'si 60 yaş üstü

Ulusal Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Birliği (KBV) ise, özellikle Almanya'nın batısında aile hekimi açığının yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. KBV'ye göre, aile hekimlerinin yüzde 37'si 60 yaşın üzerinde. Diğer yandan, Alman sağlık sisteminde yabancı hekimlerin sayısı artıyor. 31 Aralık 2023 itibariyle Almanya'da çalışan 63 bin 763 yabancı hekim bulunuyor ve bu hekimlerden 2 bin 628'i Türkiye kökenli.

Geri Dön 06 Mayıs 2024 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN