Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
02 Mayıs 2023 Salı

Reel ücretlerde rekor düşüş

Almanya’da 2022 yılında reel ücretler yüzde 4 oranında geriledi.

Federal İstatistik Dairesi’nin (Destatis) verilerine göre, Almanya’da reel ücretler 2022’de yüzde 4 oranında gerileyerek art arda 3 yıl boyunca düşmüş oldu. Böylece reel ücretler 2008’den bu yana en yüksek yıllık düşüşü gösterdi.

Almanya’da geçtiğimiz yıl enflasyon yüzde 6,9, tüketici fiyatlarındaki artış ise yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

Reel ücrette düşüş ne anlama geliyor?

Genellikle, tüketici enflasyonunun, ücret artış hızını aştığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durum, insanların satın alma gücünün azaldığı anlamına gelir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, reel ücretler, nominal ücretlerin (işçinin aldığı para miktarı) enflasyon oranına göre düzeltilmiş halidir. Örneğin, maaşınız artarken, tüketici fiyatları daha yüksek oranda artıyorsa, reel ücret azalır.

Bu durumda, bir kişinin aldığı ücret artıyor gibi görünebilir ancak tüketim maliyetleri de arttığı için aslında alım gücü düşüyor. Sonuç olarak, reel ücretlerin düşmesi, maaşların artmasına rağmen insanların daha az şey satın alabileceği anlamına gelir.

Geri Dön 02 Mayıs 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN