Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
17 Kasım 2022 Perşembe

Polonya krizi: NATO’dan açıklama

Polonya’ya iki füze isabet etti. İki kişi hayatını kaybetti. NATO’dan yapılan açıklamada patlamanın muhtemelen Ukrayna hava sisteminden kaynaklandığı belirtildi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş ilk kez NATO üyesi ülkelerden birini doğrudan etkiledi. Polonya’nın Ukrayna sınırına 6 kilometre uzaklıktaki bir köyüne füze düştü. Bunun sonucunda iki kişi hayatını kaybetti.

Sosyal medyada füzenin bir parçasının görüntüsü paylaşıldı. BBC’ye konuşan uzmanlar bu parçanın S-300 hava savunma sistemine ait olabileceğini söyledi. S-300’ler Rus yapımı ancak Ukrayna ordusunda da bulunuyor.

Stoltenberg: Kasıtlı saldırı bulgusu yok

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise olayı değerlendirmek üzere toplanan NATO daimi büyükelçilerinin toplantısından sonraki açıklamasında "Bunun kasıtlı bir saldırı olduğuna dair bulgu yok. İlk bulgular, olayın Ukrayna topraklarını savunmak için fırlatılan Ukrayna hava savunma füzesinden kaynaklandığına işaret ediyor" diye konuştu. Stoltenberg, bunun Ukrayna’nın suçu olmadığını söyleyerek “Nihai sorumluluk Ukrayna'ya karşı illegal bir savaş yürüten Rusya'ya ait" dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı: Ukrayna tarafından atılmış olabilir

Polanya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda da açıklamasında hiçbir şey bunun Polonya'ya yönelik kasıtlı bir saldırı olduğunu göstermeyeceğini söyledi. Duda, “Düşen, çok büyük olasılıkla hava savunma sisteminde kullanılan bir füzeydi. Bu da, füzenin Ukrayna savunma güçleri tarafından kullanıldığı anlamına geliyor" diye konuştu.

Zelenskiy iddiayı reddediyor

Fakat Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy buna katılmıyor. Zelenskiy, füze saldırısının Ukrayna’nın hava savunma sisteminden kaynaklanmadığını savunuyor. Ukrayna Devlet Başkanı, Polonya’daki soruşturmaya dahil edilmeyi ve patlama alanını ziyaret etmesine izin verilmesini talep ediyor.

Almanya'dan 'koruma' teklifi

Almanya ise Polonya’ya hava sınırlarını koruma teklif etti. Alman Savunma Bakanlığı, hava sahasının kontrolü için Alman savaş uçaklarının kullanılabileceğini söyleyerek, Polonya’nın bunu istediği anda yapabileceğini belirtti.

Geri Dön 17 Kasım 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN