Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Nisan 2024 Salı

On binlerce mülteci çocuk kayıp

Avrupa genelinde, 2021-2023 arasında kıtaya gelen ve devlet koruması altına alınan 51 bin mülteci çocuk kayıp. Almanya'da ise kayıp çocuk sayısı 2 bini aştı.

Almanya'ya sığınan kimsesiz mülteci çocuklar, kayıtları yapıldıktan sonra ülke genelindeki çocuk ve gençlik merkezlerine dağıtılıyor ve yerleştiriliyor. Ancak buraya geldikten sonra kaybolan çok sayıda çocuk var. Örneğin geçtiğimiz eylül ayında, Polonya sınırı yakınlarında durdurulan ve içinde 27 mültecinin bulunduğu minibüsün direksiyonunda 15 yaşında Suriyeli bir çocuk vardı. Çocuğun, 13 yaşındayken tek başına geldiği ve 2 yıl boyunca Thüringen'deki bir çocuk merkezinde kaldığı öğrenilmişti.

"Çocuklar uzun süren işlemlerden dolayı tesisleri terk ediyor"

Almanya'da uzmanlar, çocukların uzun süren işlemlerden dolayı tesisleri terk ettiğini ve daha hızlı yardım umuduyla başka ülkelere gitmek istediklerini düşünüyor. Alman Federal Kriminal Polisi bu tezi doğruluyor. Çocuklar devlet gözetiminden kaybolduğunda, kayıp olarak bildirilmeleri gerekiyor. Bazıları birkaç gün sonra başka bir şehirde ortaya çıkıyor.

Vahim tablo: Veri toplamayan ülkeler var

Yapılan araştırmaya göre; Avrupa genelinde şu anda 51 bin 433 mülteci çocuk kayıp. Bu sayı, üç yıl önce 18 bin 300'dü. Almanya'daki kayıp mülteci çocuk sayısı 2021 yılında 724'ken, bugün 2 bin 5'e yükseldi. Araştırma, kayıp mülteci çocuklar üzerine veri toplama konusunda ciddi eksiklikler olduğunu ortaya koydu. Avrupa'daki 31 ülkeden sadece 15'i, araştırma ağına yanıt verdi. İtalya ve Avusturya gibi bazı ülkeler, 20 binden fazla çocuğun kaybolduğunu bildirirken, İspanya ve Yunanistan gibi ülkeler bu konuda hiç veri toplamıyor.

AB Komisyonu da mevcut sistemin 'bozuk' olduğunu kabul etti. AB Komisyonu Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson, "Avrupa'da bozuk bir göç sistemi olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Geri Dön 30 Nisan 2024 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN