Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Aralık 2023 Salı

"Öğretmen maaşları yüksek, eğitim kalitesi düşük"

Almanya'da PISA testi sonuçlarında ortaya çıkan vahim tablo, eğitimciler tarafından eleştirilere maruz kalıyor.

OECD tarafından açıklanan Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sonuçlarına göre, Alman öğrenciler, matematik ve okuma alanlarında şimdiye kadarki en kötü sonuçları elde etti.

Federal Öğrenci Konferansı Genel Sekreteri Florian Fabricius, öğretmen eksikliği ve derslerin iptal edilmesinin yanı sıra okulların kötü durumuna dikkati çekti. Fabricius, yağmur yağdığında sınıfların içine su girdiğini, tavanlarda rutubet olduğunu ve spor salonlarının çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Okullarda 44 milyar avroluk yatırım tıkanıklığı olduğunu belirten Fabricius, “Bu koşullarda bir şey öğrenilemez” dedi.

Öğretmen maaşları yüksek, eğitim kalitesi düşük

Almanya'da öğretmenlere birçok ülkeye göre çok daha iyi maaş veriliyor. Sadece Lüksemburg ve İsviçre'de öğretmen maaşları, Almanya'dan daha yüksek. Ancak, buna rağmen, Almanya'da eğitim kalitesi giderek düşüyor.

Eyaletlere göre eğitim kalitesi değişiyor

16 eğitim bakanının olduğu Almanya'da; en iyi eğitim sonucuna sahip eyaletler Saksonya, Bavyera ve Thüringen olurken; en kötü karne ise Brandenburg, Berlin ve Bremen'de oldu.

Eğitimde federalizm tartışması

Bild gazetesi adına INSA araştırma şirketi tarafından yapılan ankete göre, Almanların yüzde 54'ü eğitimde federalizmin kaldırılmasından yana. Yüzde 26'sı ise eyaletlerin sorumluluğunun devam etmesini istiyor.

Federal Eğitim Bakanı: Federalizme geçilmemeli

Federal Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, eğitim konusunda federal, eyalet ve yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi. Eğitimde federalizme geçilmesi durumunda sistemin çok yavaş ilerleyeceğini söyleyen Bakan Stark-Watzinger, “Eğer bir eyalet bir şeyi istemezse, diğer 15 eyaleti de engellemiş olur” dedi.

Geri Dön 12 Aralık 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN