Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
30 Eylül 2023 Cumartesi

Öğrenciler yandı: Kiralar yüksek, yurtlarda yer yok

Almanya'daki üniversitelerde kış dönemi başladı, ancak birçok öğrenci hâlâ kalacak yer bulma konusunda zorluklar yaşıyor.

Alman Ekonomi Enstitüsü (DIW) tarafından hazırlanan "Öğrenci Konutları Raporu"na göre, birçok şehirde artan kira fiyatları ve yetersiz öğrenci yurtları, öğrenciler için zor bir eğitim yılına işaret ediyor.

Alman Öğrenci Birliği Başkanı Matthias Anbuhl, durumun gerçekten dramatik olduğunu belirtti. Eylül ayının sonunda yapılan hızlı bir araştırma, sadece 11 öğrenci yurdunun bekleme listesinde 35 bin öğrenci olduğunu ortaya koydu. Yurtlarda sadece her 10 öğrenciden birine yer bulunabiliyor. Almanya genelinde ortalama yurt kirası 279 avro. Ancak bu kira karşılığında sadece 196 bin yurt alanı sunuluyor ve bu nedenle sadece öğrencilerin yüzde 10'u bu imkandan faydalanabiliyor.

Özel konut piyasasında da işler öğrenciler için zor. Özel öğrenci evlerinde kira fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 6,2 arttı. Üniversite ve yüksek okulların bulunduğu kentlerde öğrenciler için kiralık daireler bulmak oldukça zor. Örneğin Berlin'deki öğrenciler, artık bir oda ev için 500 ila 1.000 avro arasında kira ödemek zorunda. Frankfurt am Main ve Münih bu yıl öğrenciler için en pahalı şehirler oldu. 30 metrekarelik öğrenci evleri ortalama 700 avro, 20 metrekarelik paylaşımlı daireler ise 500 avro kira talep ediyorlar.

Ancak bazı şehirlerde kiralar ortalamanın altında. Örneğin Chemnitz'de yaklaşık olarak 300 avro ve Magdeburg'da 250 avroya öğrenci evi bulmak mümkün. Bu iki üniversite kenti için verilen maksimum 360 avro BAfög konut yardımı (BAfög-Wohnzuschlag) şimdilik yeterli görünüyor.

Geri Dön 30 Eylül 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN