Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
20 Ocak 2024 Cumartesi

Müjde: Çifte vatandaşlık kabul edildi

Çifte vatandaşlığı kolaylaştıran 'Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu Yasası' adlı yasa, Federal Meclis'ten oy çokluğuyla geçti.

Müjde: Çifte vatandaşlık kabul edildi

Almanya'da, SPD, Yeşiller Partisi ve FDP'den oluşan trafik ışığı hükûmetinin hazırladığı 'Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu' tasarısı, Federal Meclis'te bugün 234'e karşı 382 oyla kabul edildi. 23 milletvekili çekimser oy kullandı. Oylamada, SPD, Yeşiller ve FDP yasaya lehte oy kullanırken; CDU/CSU ve AfD karşı oy kullandı.

Yasa, Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırarak çifte vatandaşlığı mümkün kılmayı amaçlıyor. Aynı zamanda, kendi geçimini sağlayamayan veya Almanya'nın temel değerlerini kabul etmeyenlerin vatandaş olmasını zorlaştırıyor. Nisan ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasa, 'Vatandaşlık Yasasının Modernizasyonu Yasası' olarak adlandırılıyor.

Yasa, Alman vatandaşlığına geçmek isteyenler için yasal ikâmet süresini 8 yıldan 5 yıla indiriyor. Ayrıca, ülkedeki yaşam şartlarına uyum sağlamada gösterilen okul veya mesleki başarı, gönüllü çalışmalar veya dil öğrenme gibi çabalara bağlı olarak bu süreyi 3 yıla düşürüyor.

Daha önce geçerli olan 'opsiyon modeli' tamamen kaldırılarak çifte vatandaşlık imkânı getiriliyor. Almanya'da doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl yasal olarak ülkede ikâmet etmesi durumunda Alman vatandaşlığına alınabilecek.

Yasa ayrıca, misafir işçi jenerasyonu ve son 2 yılda 20 ay tam gün çalışan yabancılar ile bunların tam gün çalışan eşlerini muaf tutuyor. Misafir işçi jenerasyonu için Alman vatandaşlığına geçişteki yazılı sınav zorunluluğu da kaldırılıyor.

Yasa tasarısının mimarı Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, değişikliklerin kalifiye iş gücünü çekmek ve Almanya'nın rekabet gücünü artırmak için önemli bir adım olduğunu belirtti. Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Reem Alabali-Radovan, çifte vatandaşlığın, demokratik hakların genişletilmesi anlamına geldiğini ifade etti.

Ancak, muhalefet partisi CDU/CSU'dan gelen eleştiriler de oldu. CDU İç Politika Sözcüsü Alexander Throm, yeni yasayı 'bu yasama döneminin en olumsuz sonuçlar doğuracak yasası' olarak nitelendirerek, vatandaşlığa kabul süresini aceleye getirildiği gerekçesiyle eleştirdi.

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Komiseri Ferda Ataman, yasa reformunun yeni engeller yaratabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Engelli kişilerin vatandaşlığa alınma koşullarının kötüleştiğini vurgulayarak, sosyal yardım alan kişilerin dezavantajlı durumda olabileceğine dikkat çekti.

Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Ver.di) ve Alman Sendikalar Birliği (DGB) ise yasayı genel olarak olumlu karşılarken, geçimini sağlama zorunluluğunu eleştirdi ve sosyal yardım alanların yeni düzenlemeler nedeniyle mağdur olabileceğine dikkat çekti.

Geri Dön 20 Ocak 2024 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN