Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Kasım 2022 Salı

Muhalefet Bürgergeld’i engelledi

Almanya’da 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi planlanan ve Federal Meclis’te kabul edilen Bürgergeld, muhalefetin çabaları sonucu Eyaletler Meclisi’nde reddedildi.

Muhalefet Bürgergeld’i engelledi

Almanya’da Hartz IV’nın yerini alarak 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi beklenen Bürgergeld (Vatandaşlık Parası), geçtiğimiz hafta Federal Meclis’te kabul edilmişti. CDU/CSU ve aşırı sağcı AfD düzenlemeye karşı çıkmıştı. Düzenleme Eyaletler Meclisi’nde reddedildi.

Tasarının son 20 yılın ‘en büyük sosyal devlet reformu’ olduğunu vurgulayan SPD’li Çalışma ve Sosyal Bakanı Hubertus Heil, orta yolun bulunması için Uzlaşma Komisyonu’nu devreye sokacaklarını duyurdu. Heil, eyaletlere çözüm bulmak için ellerinden geleni yapacakları mesajı verdi ve ”Ancak bu sonsuza kadar süren uzun bir süreç olamamalı" dedi.

Uzlaşma Komisyonu’nda anlaşılması durumunda, Bürgergeld’in 25 Kasım’da Eyaletler Meclisi’nde yeniden görüşülüp karara bağlanması planlanıyor.

Bürgergeld’de neler vardı?

Tasarıyla göre; sosyal yardıma 53 avro zam yapılacak ve aylık 502 avroya çıkacaktı. Evli çiftlere de kişi başı 451 ödenecekti. Ayrıca aynı şekilde kira ve fatura desteği de verilecekti. 2 çocuklu bir aile devletten 902 avro, çocukları için ise ortalama 700 avro alabilecekti. Böylece bir ailenin eline, hiç çalışmadan ayda yaklaşık 1.600 avro para geçmiş olacaktı.

Muhalefet neye tepki gösterdi?

Birlik partileri, tasarının Federal Meclis’ten geçmesinin ardından Eyalet Meclisi’nde bloke edeceklerini duyurmuştu. Gerekçe olarak ise şu gösterilmişti:

Sosyal yardımlardaki standart oranların yükseltilmesinde hem fikiriz. Ancak yaptırımların hafifletilmesi, 150 bin avroya kadar olan birikimlere izin verilmesi, her gün çalışan düşük gelirli emekçilere haksızlık. Bürgergeld kötü hazırlanmış bir yasa taslağı.

Birlik partileri (CDU/CSU) Meclis Grup Başkanı Friedrich Merz, “Arabuluculuk Komisyonu’nda eyaletler ve Birlik partileriyle yapılacak uzlaşma kolay olmayacak” diye konuştu.  

Almanya için Alternatif’in (AfD) de Birlik partileri gibi Bürgeld’i vatandaşları çalışmamaya yönlendireceği gerekçesiyle karşı çıktı. 

Geri Dön 15 Kasım 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN