Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da gençlere 20 bin € destek önerisi - 3 Ekim 2023 Oktan Erdikmen
Gurbetçi müzisyenin engel tanımayan yolculuğu: Uğur Sofu'nun hikayesi
Pazar Sendromu 2. Bölüm - Oktan Erdikmen & Cemile Karaboğa Yıldırım
30 Ağustos 2023 Çarşamba

Metal endüstrisinden 'elektrik fiyatı köprüsü' çağrısı

Almanya'da sendikaların oluşturduğu ittifak, 'elektrik fiyatı köprüsü' oluşturulmaması hâlinde çok sayıda insanın işsiz kalabileceğini söyledi ve hükûmeti göreve çağırdı.

Almanya'da enerji yoğun şirketler ve endüstriler, uygun fiyatlı elektrik talebinde bulunuyor. Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) ve diğer sendikaların oluşturduğu ittifak, politikacılara seslenerek 'elektrik fiyatı köprüsü' kurulmasını istedi. Federal ve eyalet hükûmetlerine gönderilen ortak mektupta; önümüzdeki günlerde Şansölye, eyalet hükûmetlerinin başbakanları, kabine üyeleri ve parlamento üyeleriyle görüşmeler yapılacağı belirtildi.

İttifak üyeleri, 8 binden fazla şirketi ve 1,1 milyonu aşkın çalışanı temsil ediyor. Enerji yoğun sektörlerde yer alan bu şirketler, toplamda 240 milyar avroluk katma değere sahip. Bu sektörler yıllık yaklaşık 90 milyar avro vergi ve sosyal güvenlik primi ödemesi yaparak federal, eyalet ve yerel yönetimlere yüksek gelir sağlıyor.

İttifak, elektrik fiyatı köprüsü oluşturulmasıyla enerji yoğun endüstriler için toparlanmanın sağlanabileceğini vurguluyor. Aksi takdirde birçok şirketin Almanya'dan ayrılabileceği, tesislerin kapanabileceği ve iş kaybının yaşanabileceği uyarısında bulunuluyor. Ayrıca, uzun süren tartışmaların ardından hükûmetin Almanya'nın sanayi geleceği için acilen bir karar vermesi ve Başbakan Olaf Scholz'un bu konuda net bir pozisyon alması istendi.

IG Metal Başkanı Jörg Hofmann, yüksek enerji maliyetlerinin ve Almanya'nın Avrupa'nın en yüksek endüstriyel elektrik fiyatlarından birine sahip olmasının çelik üretimi, alüminyum endüstrisi ve diğer enerji yoğun sektörlerin yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Metaller Ekonomik Birliği Başkanı Franziska Erdle de benzer bir uyarıda bulunarak politikacıların hızla eyleme geçmeleri gerektiğini söylüyor. Alman Sendikalar Birliği Başkanı Yasmin Fahimi ise federal hükûmetin net bir rota belirlemesi gerektiğini ve elektrik fiyatı köprüsünün hızla uygulanması gerektiğini vurguluyor.

Geri Dön 30 Ağustos 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN