Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da silahlı saldırı: 4 ölü - 1 Mart 2024 Oktan Erdikmen
Alman havalimanlarındaki otomatik kapıları Türk pasaportu da açıyor - Oktan Erdikmen
Meclisten geçti: Almanya'da esrar yasallaşıyor - Haftanın Yorumu 22. Bölüm Oktan Erdikmen
26 Aralık 2023 Salı

Merz: Hükûmet kurmaya hazırız

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, birlik partilerinin hükûmet kurmaya hazır olduğunu söyledi.

Almanya'da ana muhalefet partisi CDU'nun Genel Başkanı Friedrich Merz, trafik ışığı koalisyonunun bütçe anlaşmazlıklarını göz önünde bulundurarak Birlik (CDU/CSU) liderliğinde bir federal hükûmete hızlı geçiş yapılması çağrısında bulundu.

DPA'ya verdiği demeçte, Merz ve CSU lideri Markus Söder'in mevcut hükûmeti en kısa sürede değiştirmek konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Merz, SPD ile koalisyon kurma ihtimaline sıcak bakmadığını, SPD'nin şu an yüzde 14 oy oranında olduğunu ve bu durumda büyük bir koalisyonun (GroKo) mümkün olmadığını söyledi. Ayrıca, bir sonraki seçimlere koalisyon açıklamasıyla girmeyeceklerini ekledi.

CDU/CSU'nun şu anda yüzde 31 ile 34 arasında oy aldığı belirtiliyor. Almanya'da bir hükûmet, Federal Meclis'te yapılacak güven oylamasını kaybettiğinde iktidardan düşüyor. Koalisyonun bir güven oylamasından çıkamaması durumunda, 9 Haziran 2024'te yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleriyle aynı gün erken seçim yapılabilir. Ancak, bu senaryo şu anda öngörülebilir bir durum olarak görülmüyor.

AfD'nin 2024'te başarılı olabileceği endişesi var. AP seçimleriyle eş zamanlı yapılacak federal seçimlerin, seçime katılımı artıracağı umuluyor.

Geri Dön 26 Aralık 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN