Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da şiddetli yağış ve hortum - 21 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
29 Temmuz 2023 Cumartesi

Mahkeme trafikte peçe takmaya izin vermedi

Almanya'da peçeli çarşafla otomobil kullanmak isteyen kadına izin verilmedi. Kadın konuyu mahkemeye taşıdı, ancak mahkeme yasağın uygun olduğuna karar verdi.

Almanya'nın Rheinland-Pfalz eyaletindeki Neustadt İdare Mahkemesi, peçeli çarşaf giyerek otomobil kullanmak isteyen bir kadının, Trafik Yönetmeliğindeki yüzün örtülmesini yasaklayan maddeye muaf tutulma talebini reddetti. Mahkeme, peçeli çarşafın dini nedenlerle takılan başörtüsünden farklı olarak yüzü tamamen kapattığına işaret ederek yasağın hukuka uygun olduğuna hükmetti.

Davacı kadın, 19 Temmuz 2021'de Trafik Yönetmeliği kapsamında yüzünü örtme yasağından muaf tutulmak için başvuruda bulunmuş, ancak başvurusu 11 Şubat 2022'de reddedilmişti. Yaptığı itirazın da Ocak 2023'te reddedilmesi üzerine davacı mahkemeye başvurmuştu.

Mahkeme kararında, yüzü örtme yasağının genel anlamda yüzün gizlenmesini hedeflediği ve din özgürlüğünü doğrudan kısıtlamadığı belirtildi. Ayrıca, yüz örtme yasağının trafik güvenliği, can ve mal güvenliği ve trafik kontrollerinde kimlik tespiti gibi önemli nedenlerle uygulandığı vurgulandı. Yüzün örtülmesi yasağının din ve cinsiyetten bağımsız olarak geçerli olduğuna dikkat çekilerek, davacı kadının anayasal haklarının ihlal edilmediği kararlaştırıldı.

Davacının bu karara itiraz etmek için bir ay içinde Rheinland-Pfalz Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurabileceği ifade edildi.

Geri Dön 29 Temmuz 2023 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN