Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
07 Aralık 2022 Çarşamba

Lauterbach’tan ‘sağlıkta devrim’ sözü

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach ve 17 kişilik heyet ‘Büyük Hastane Reformu’nu duyurdu. Sağlık Bakanı sağlıkta devrim sözü verdi.

Hastane reformuyla ilgili açıklamada bulunan SPD’li Sağlık Bakanı Lauterbach, sağlık sistemindeki hatalara dikkat çekti. Vaka bazlı sabit ücret uygulamasını eleştiren bakan, gelecekte hastanelerin ‘daha çok tıbbı, daha az ekonomik’ kritere göre tedavi edeceğini söyledi.

Vaka bazlı sisteme göre hastaneler daha çok ameliyat yaptıkça daha çok para kazanıyor. Aynı şekilde hekimler de daha yüksek maaş alıyor. Bu sebeple bazı hastalar kendilerine yapılan müdahalenin tıbbi olarak mı gerekli olduğu yoksa ekonomik gayelerle alınmış bir karar mı olduğu konusunda emin olamıyor.

'Sağlıkta devrim' sözü

Sağlıkta devrim sözü veren Lauterbach da gereksiz tedavilere dikkat çekti. Özellikle yaşlıları işaret eden bakan,  “Yaşamın sonunda hastalara olası faydası düşük olan çok karmaşık müdahaleler yapılıyor. Birçok kurum harcamak zorunda olmadığı parayı harcıyor” dedi.

Lauterbach üç duruma dikkat çekerek bunların hastalar lehine değişeceğinin sözünü verdi. Bunlar şöyle:

İnsanlar hastanelerin daha fazla vakayı tedavi etmek zorunda kalmadan ayakta kalabileceği gerçeğine güvenmeli. Yani gereksiz tıbbi prosedürler uygulamadan da hastaneler yeterince para kazanabilecek.

Hasta tedavisinde öncelikle ekonomik faktörlerin etkili olmadığından emin olacak.

Zor müdahaleye ihtiyaç duyan herkes bunun hem personel hem de malzeme açısından donanımla hastanelerden karşılayabileceğini bilecek.

Deutschlandfunk’a konuşan Lauterbach şöyle dedi:

Aslında hastanelerin durumu hiç iyi değil. Aslında 20 yıldır pek iyi çalışmayan bir sistemimiz var. Vaka bazlı sabit ücret uygulamsı 20 yıl önce başlatıldı. Yani, müdahalenin çok karmaşık olması, yüksek kalitede yapılması veya çok kaliteli olmaması fark etmeksizin her zaman aynı fiyat anlamına geliyor. Başka bir deyişle, bir hastane ancak çok sayıda vakaya bakarsa, gerçekten ayakta kalabiliyor. Sistem hiç iyi çalışmıyor. Gerçekten tamamen farklı bir sisteme ihtiyacımız var. Bu nedenle, hastaneler için ödeme yapma şeklimizde - kalitenin daha büyük bir rol oynadığını ancak ekonominin daha az rol oynadığı- devrim gibi bir şeye ihtiyacımız olduğunu söylemek abartı olmaz.

Geri Dön 07 Aralık 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN