Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Türkiye'ye telefon götürmede yeni karar - 24 Mayıs 2024 Oktan Erdikmen
"30 yıl böyle yaşayacaklarını düşünseler burada kalamazlardı" - Şerif Issı
Almanya'da döner 4,99€ olsun tartışması - Haftanın Yorumu 31. Bölüm Oktan Erdikmen
24 Nisan 2024 Çarşamba

Korkutan anket: Gençler aşırı sağa kayıyor

Almanya'da yapılan "Gençlik 2024" anketi, gençlerin ekonomik durumdan duyduğu memnuniyetsizliğin ve aşırı sağa yöneliminin arttığını gösteriyor.

INSA'nın anketine göre, 14-29 yaş arası gençlerin yüzde 65'i enflasyonu en büyük endişe kaynağı olarak görüyor. Enflasyonu, savaşlar (yüzde 60), yüksek kiralar (yüzde 54), toplumsal kutuplaşma (yüzde 49) ve iklim değişikliği (yüzde 49) takip ediyor.

Anket sonuçlarına göre, gençlerin sağa kayışı dikkat çekici. Gençlerin yüzde 22'si aşırı sağcı Alternatif für Deutschland (AfD) partisine oy vermeyi düşünüyor; bu oran iki yıl önce yüzde 9 iken, geçen yıl yüzde 12'ye yükselmişti. Mülteci akınına yönelik endişe de yüzde 25'ten yüzde 41'e yükseldi. INSA anketine göre, eğer bu pazar seçim olsa, AfD'nin oy oranı yüzde 18,5 olacak. Bu, gençlerin Almanya genelindeki seçmenlerden daha sağ eğilimli olduğunu gösteriyor.

Gençlerin % 20'si Hristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) partisine, yüzde 18'i Yeşiller Partisi'ne, yüzde 12'si Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD), yüzde 8'i Hür Demokrat Parti'ye (FDP), yüzde 7'si Sol Parti'ye ve yüzde 5'i ise BSW'ye oy vereceğini belirtiyor. Yeşiller ve FDP'nin gençler arasındaki desteği düşerken, Birlik partilerinin oyları %16'dan yüzde 20'ye yükseldi.

Sosyal medyanın siyasi bilgi edinmede önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. Katılımcıların yüzde 57'si sosyal medyayı haber ve siyaset için en önemli bilgi kaynağı olarak görüyor. Haber siteleri ve televizyon, yüzde 38 ile ikinci sırada yer alıyor. AfD'yi destekleyen gençlerin yüzde 58'den fazlası TikTok kullanıyor.

Geri Dön 24 Nisan 2024 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN