Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Kasım 2023 Perşembe

Kömürden çıkış planı tartışması sürüyor

Almanya'da hükûmet, kömür kullanımını aşamalı olarak kaldırmak istiyor. Bakan Lindner ise bu plana sıcak bakmıyor.

Almanya'da federal hükûmet, iklime zarar veren kömürün kullanımını aşamalı olarak kaldırmayı planlıyor. Ancak Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, 2030 için planlanan kömürden çıkış planından şüpheli.

Lindner, Kölner Stadtanzeiger'e verdiği demeçte, "Enerjinin mevcut ve uygun fiyatlı olduğu netleşene kadar, 2030'da kömür yakıtlı elektriği aşamalı olarak bırakma hayallerine son vermeliyiz. Enerji kıtsa pahalıdır" dedi.

Lindner, Alman doğal gazına güvenmek istediğini belirterek, "Yerli doğal gaz üretiminin yoğunlaştırılması gerekiyor. Ayrıca yenilenebilir enerjilerin yaygınlaşması da daha hızlı mümkün kılınmalı" dedi.

Almanya'nın enerji karışımında rezerv olarak yeni doğal gaz santrallerine ihtiyacı olup olmadığı sorulduğunda ise FDP'li Bakan, "Gelecekte olacak olan bu, ancak asıl soru, bunun piyasa ekonomisinde verimli bir şekilde nasıl yapılabileceğidir" dedi.

Bir yıl önce federal hükûmet, Kuzey Ren-Vestfalya'daki kömürle çalışan elektrik santrallerini 2030 yılına kadar sonlandıran yasayı kabul etmişti. Doğu Almanya'daki linyit yakıtlı termik santrallerin akıbetinin ne olacağı belli değil. Bitiş tarihi olan 2038 onlar için hâlâ geçerli ancak trafik ışığı koalisyonu, Almanya'da kömürün kullanımının aşamalı olarak kaldırılmasının 'ideal olarak 2030'a çekilmesi' konusunda anlaşmıştı.

Alman Ekonomi Enstitüsü Müdürü Hüther, Deutschlandfunk'a yaptığı açıklamada, halihazırda kararlaştırılan linyitin aşamalı olarak durdurulmasının yeniden açılmasının bir iş merkezi olarak Almanya için iyi olmayacağını söyledi. Şu anda siyasete olan güven kaybı var ve siyasetin buna daha sert bir şekilde karşı koyması gerekiyor" dedi.

Geri Dön 02 Kasım 2023 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN