Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
23 Kasım 2022 Çarşamba

Koalisyon taviz verdi, Bürgergeld’de uzlaşma sağlandı

Almanya’da tartışmalı Bürgergeld konusunda uzlaşma sağlandı. Koalisyon hükûmeti sosyal yardım alanlara yaptırım uygulanmasını kabul etti.

SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan trafik ışığı koalisyonu ile Birlik partileri (CDU/CSU) Vatandaşlık Parası konusundaki anlaşmazlıkta uzlaşmaya vardı. Hükümet, Birlik’in sert muhalefeti sonrasında, sosyal yardım alanlara ve işi kabul etmeyen veya Jobcenter’daki randevuya gitmeyenlere ilk günden itibaren yaptırım uygulanmasını kabul etti. Koalisyonun yasa taslağına göre, ilk 6 ay içinde, kendilerine sunulan iş teklifini kabul etmeyenlere, herhangi bir yaptırım uygulanmayacaktı.

Ayrıca koalisyon, Bürgergeld alacak kişilerin, 60 bin avrosunu elinde tutmasına izin vermeyi planlıyordu. Yani 60 bin avro parası olan bir kişi de yardım alabilecekti. Evde yaşayan ek kişi başına da 30 bin avro istisna olacaktı. Kısaca, 4 kişilik bir aile, hesabında 150 bin avro para olsa bile, sosyal yardım alabilecekti. Plan buydu. Mevcut yasaya göre önce o parayı harcamanız, sonra gidip yardım almanız gerekiyor.

Sert tartışmalara neden olan tasarruf miktarı sorunda da orta yolda buluşuldu. Miktar, 60 binden 40 bin avroya düşürüldü. Evde yaşayan ek kişi başına da birikim miktarı 30 binden 15 bin avroya düşürüldü. 

Koalisyon ayrıca, yardım alanların birikimlerini tüketme süresi olarak 2 yıl önermişti. Birlik’in itirazı ile bu süre de 1 yıla indirildi.

Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanı Britta Haßelmann, "Güven süresinden (6 aylık bekleme süresi) feragat ettik. Çok üzgünüm.” dedi. Haßelmann, “Reformun özü, insanları herhangi bir işe sokmak değil, onları vasıflandırmak ve kalıcı olarak istihdam yaratmaktı” diye ekledi. SPD’li Katja Mast uzlaşmayı ‘çıkarlara uygun’ olarak değerlendirirken, FDP’li Johannes Vogel ise ‘iyi bir yasayı daha da iyi hale getirmenin’ mümkün olduğunu söyledi.

Merz: Koalisyon uzlaşmaya çok istekliydi, sürpriz oldu

CDU Genel Başkanı Friedrich Merz, uzlaşmayı bir başarı olarak değerlendirdi. Merz, “CDU ve CSU, trafik ışığıyla ilgili olan müzakerede büyük ölçüde galip geldi. Koalisyon uzlaşmaya çok istekliydi, çok hızlı davrandı; bu benim için sürpriz oldu" dedi.

Merz, 6 aylık bekleme süresinden feragat edilmesini ise en büyük başarı olarak değerlendirdi. Merz, "Bu, koalisyonun planladığı gibi vatandaş parasının özünün tamamen ortadan kaldırıldığı anlamına geliyor" dedi. CSU Federal Eyalet Meclis Grubu Başkanı Alexander Dobrindt de “Nihayet, Hartz IV güncellemesinde ciddi sistem hatalarını ortadan kaldırabildik" dedi.

Geri Dön 23 Kasım 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN