Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da fırtına ve saldırı alarmı: 2 tutuklama - 18 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
30 Mayıs 2024 Perşembe

KDV Sayıştayın bile kafasını karıştırdı

Almanya'da KDV, sadece halkın değil Sayıştayın da kafasını karıştırdı. Sayıştay, özellikle kahvedeki vergi indirimi oranlarının 'saçma boyuta ulaştığını' belirtti.

Almanya'da KDV ve KDV indirimi kafa karışıklığına neden oluyor. Federal Sayıştay (Bundesrechnungshof), indirimli vergi oranına ilişkin reformun gecikmesini eleştirdi. Sayıştay uzmanları, vergi indirimi oranlarını anlaşılmaz buluyor ve durumun özellikle kahvede saçma bir boyuta ulaştığını belirtiyor.

Kahve tozu ve hazır kahve için KDV yüzde 7 iken, restoranda hazır kahve veya paket servis için bu oran yüzde 19. Sütlü kahvede ise işler daha da karmaşık. Süt içeriği yüksek olan (en az yüzde 75 süt) kahve yüzde 7 oranında vergilendirilirken, soya veya yulaf sütü ile yapılan kahve için yüzde 19 KDV ödeniyor.

Sayıştay tarafından yapılan araştırmaya göre, indirimli KDV'nin devlete maliyeti her yıl 35 milyar avro. Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), "Ek vergi geliri için önemli bir potansiyel var" dedi. Vergi Mükellefleri Derneği Başkanı Reiner Holznagel, Bild gazetesine verdiği demeçte, "Vergi sisteminin bu tür saçmalıklardan uzaklaşması gerekiyor. Karışık hesaplamalar nedeniyle, vergi indiriminin çok az bir kısmı tüketicilere yansıyor" dedi.

Sayıştay, vergi indirimleri kataloğunun temelden revize edilmesi yönündeki tavsiyesini 2022'de bildirmişti. Sayıştay denetçileri, Federal Maliye Bakanlığı'nın vergi indirimi oranında reform yapmak yerine sürekli olarak yeni istisnalara izin vermesini eleştirdi. Maliyet Bakanlığı, nihai raporunda vergi açısından bir reformun arzu edilir olduğu sonucuna vardı. Ancak Lindner, yeni bir düzenlemenin "politik olarak uygulanamaz olduğu için mevcut ekonomik ve sosyal nedenlerden dolayı" reddedildiğini belirtti. Sayıştay, bir kez daha "uzun süredir gecikmiş olan temel reformun" acilen yapılması gerektiğini bildirdi.

Geri Dön 30 Mayıs 2024 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN