Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
03 Ocak 2023 Salı

İşçi açığı can yakıyor

Almanya’da işçi açığı sorunu derinleşiyor. Alman Zanaatkarlar Birliği, sektörde 250 bine yakın işçi açığı olduğunu söyledi. Hemşireler ise personel eksikliği nedeniyle ölümler yaşandığına dikkat çekti.

Alman Zanaatkarlar Birliği Başkanı Jörg Dittrich Bild am Sonntag’a konuştu. Dittrich, sektörde 250 bin işçi açığı olduğunu söyleyerek işçi göçünün desteklenmesi ve vize kolaylığı sağlanmasını talep etti. Dittrich, “Bürokratik engeller esnetilerek kalıcı ikamet hakkı dahi tanınmalı. Vietnam gibi ülkelerde mükemmel teknisyenler aramak yerine, Almanya’ya gelmek ve meslek öğrenip çalışmak isteyen gençlere kolaylık sağlamalıyız” dedi. 

Eğitim Bakanı Bettina Stark-Watzinger, Bild’e verdiği demeçte, zanaatkarlıkla ilgili mesleki eğitimlerin teşvik edileceğini, 2026 yılına kadar 750 milyon avroluk yatırım yapılacağını bildirdi. Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise sektörle ilgili krizi çözmek için işçi göçünün desteklenmesi gerektiğini savundu. 

Hemşireler uyardı: Personel eksikliği ölümlere neden oluyor

Personel açığı hastanelerde en kritik noktada. Zira hemşirelerin açıklamasına göre personel eksiği nedeniyle insanlar ölüyor. Konuyla ilgili konuşan Yoğun Bakım Hemşiresi Ricarda Lang, “İlaçların, sigaranın yan etkilerini her yere yazdığımız gibi sağlık sektöründeki krizin de sonuçlarını halka anlatmak zorundayız: Hemşire açığı öldürür” dedi.

Hemşirelerin, zaman baskısı nedeniyle hijyen önlemleri almayı unutabildiğini ifade eden Lang, “Tehlikeli hastane mikropları artıyor. Almanya'da yılda 20 bin, günde 55 kişi bu nedenle hayatını kaybediyor“ dedi. 

Geri Dön 03 Ocak 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN